יום שני , 15 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודים בישראל » אבחון דידקטי לסטודנטים – איפה עושים וכמה משלמים?
אבחון דידקטי לסטודנטים – איפה עושים וכמה משלמים?

אבחון דידקטי לסטודנטים – איפה עושים וכמה משלמים?

הרבה אנשים שהתחום לא קרוב לליבם ישמעו על המושג אבחון דידקטי והוא לא יגיד להם יותר מדי. אולי המושג 'אבחון לקויות למידה' יישמע להם יותר מובן. עם זאת, נהוג לשייך את המושג הזה לתקופת הגן, בית הספר הייסודי וכמובן לקראת הבגרויות, אך גם סטודנטים שלומדים באוניברסיטאות ובמכללות יכולים להרוויח מהאבחונים הללו, או יותר נכון לקבל הטבות והקלות כדי שיוכלו לקבל שוויון הזדמנויות כמו שאר הסטודנטים.

למה צריך לבצע אבחון דידקטי

לקויות למידה שמופיעות בגיל צעיר לא נעלמות עם הזמן והלוקים בהם צריכים להתמודד איתם מדי יום, בלימודים, בעבודה ובחיים באופן כללי. עם זאת, משרד החינוך והמוסדות יכולים להקל על אותם אנשים הסובלים מלקויות למידה ולאפשר להם לערוך את המבחנים בדרכים שמקלות עליהם. למשל, אם מישהו מתקשה להביע את עצמו בכתיבה, הוא יוכל להביע את עצמו בעל פה. בנוסף לכך יש הטבות נוספות כמו הארכת זמן, הנחות לשיעורים פרטיים ועוד…

מה עושים באבחון דידקטי?

אבחונים דידקטיים מותאמים לגיל ולרמה של המאובחן. זאת אומרת שאבחון דידקטי לסטודנט בגיל 25 לא יהיה זהה לאבחון דידקטי של תלמיד בגיל 16. בנוסף לכך, האבחונים יותאמו בהתאם לצרכיו של הנבדק. אם הוא מתקשה במשהו מסוים יותר מאשר במשהו אחר, במבחן יהיה דגש על כך. למשל, אם הנבדק שולט היטב בשפה, אבל יש לו בעיה בחשבון בפרט, האבחון הדידקטי יהיה כללי כמו שאר האבחונים אך יהיה בו חלק הממוקד למתמטיקה. לאבחון צריך להגיע מוכנים עם כל הטפסים שיכולים לעזור באבחון החל מגליון תעודות בגרות, כל מיני מסמכים ודו"חות קודמים הן בבית הספר והן לאחר מכן ובסופו של דבר – כל דבר שיכול לעזור ולתת תמונת מצב על ההיסטוריה של הנבדק. אורך האבחון הוא כ-3-5 שעות תלוי במהירות הנבדק ותשובות סופיות ניתן לקבל לאחר שבועות בודדים. ההמלצות שיתקבלו באבחון הדידקטי יכולות לשמש את הנבדק בחייו האישיים ועל מנת לקבל את ההקלות הוא יצטרך להעביר אותם למוסד האקדמי בו הוא לומד.

איפה עושים אבחון?

אבחון דידקטי ניתן לעשות במגוון מכוני אבחון ברחבי הארץ. ישנם מכונים רבים שמפוזרים בערים רבות מאילת ועד קרית שמונה. כמעט בכל עיר גדולה יש מכוני אבחון ולא משנה איפה אתם גרים בארץ יהיה מכון אבחון יחסית קרוב לביתכם. הפניה לאבחון לאחר תקופת ביתה ספר צריכה להתבצע באופן עצמאי. זאת אומרת שסטודנטים צריכים ליזום וללכת למכון אבחון בעצמם בניגוד לתקופת בית הספר שבה במקרים רבים המורים מתערבים וממליצים ללכת או שזה בא מכיוון ההורים.

כמה עולה?

המחירים של האבחונים הדידקטיים לא אחידים. בדרך כלל המחיר הוא בין 1300 ל-1600 ₪  לאבחון הדידקטי. האבחון הוא זול יותר מהאבחון המורכב יותר – האבחון הפסיכודידקטי שמחירו מעל 2000 ₪. בחלק מקופות החולים בארץ זכאים החברים בהם להנחות משמעותיות ולכן מומלץ לבדוק עם קופת החולים שלכם איזו הנחה היא מציעה ואיפה ניתן לממש אותה.