יום שני , 15 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » אוניברסיטאות בישראל » האוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה

הייחודיות העיקרית של האוניברסיטה הפתוחה היא בכך שקיימת בפניכם הזדמנות לעשות מעבר ללימודים אקדמאים. אופציה כזאת יכולה להתאים לאנשים אשר מעוניינים לעבוד במשרה מלאה, ויחד עם זאת לרכוש השכלה אקדמאית. אוניברסיטה זו נוסדה כאוניברסיטה ללימודים מרחוק, ובכך היא מתאפיינת גם היום. מדובר באוניברסיטה לכל דבר ועניין, מוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה ומאפשרת לסטודנטים לקיים חיים אישיים תוך כדי הלימודים האקדמיים. האוניברסיטה הפתוחה הוקמה בשנת 1974 והיא תופסת כיום מקום מכובד בין שמונה האוניברסיטאות המוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה. האוניברסיטה הפתוחה מקלה רבות על תנאי הקבלה ובמרבית המקרים הקבלה ללימודים, אינה מתבצעת על סמך תעודת הבגרות או ציון פסיכומטרי, אלא על ידי המבחן הפנימי שנערך טרם הקבלה ללימודים.

כיצד מתבצעים לימודים במסגרת האוניברסיטה הפתוחה

עם תחילת עידן האינטרנט, האוניברסיטה הפתוחה פיתחה מערכת ממוחשבת אינטראקטיבית אשר מאפשרת לימודים מרחוק, קבלת המשימות לעבודות, הגשת העבודות ועוד. יודגש כי אופן לימוד זה מאוד ספציפי, ובדרך כלל אינו מתאים לכל ציבור הסטודנטים. רק סטודנטים עצמאים ואחראיים יכולים להתקבל ללימודי האוניברסיטה הפתוחה ולסיים אותם בהצלחה. תהליך הלימודים של כל סטודנט מתבצע באופן עצמאי בבית, ורק בקורסים בודדים מתקיימים מפגשים עם המרצים. בתקופת הנסיון הרב של האוניברסיטה, הצליח הסגל לגבש נוסחה ברורה לקיום הלימודים מרחוק. למען הסר הספק, חלק ניכר מן הסטודנטים אינם יכולים לסיים את התואר בהצלחה כתוצאה מהרמה הגבוהה של הלימודים באוניברסיטה.

אפיק מעבר ולימודים לאחר האוניברסיטה הפתוחה

סטודנטים אשר סיימו את הלימודים של האוניברסיטה הפתוחה וקיבלו תואר ראשון או תעודת הסמכה, יכולים להתקבל למסלול לימודים באוניברסיטאות אחרות בישראל. לצורך מעבר ללימודים באוניברסיטה אחרת, הסטודנט של האוניברסיטה הפתוחה מתבקש לעמוד באפיק מעבר. על מנת לעבור לאחת מן האוניברסיטאות של ישראל: אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה, טכניון, הסטודנט חייב לעמוד בדרישות הבאות:
ממוצע ציונים מעל 80
מעבר אפיק עם ציוני קורסים גבוהים מ-70
לימוד קורסים מסוימים, כאשר לכל קורס מוגדרת דרישה ספציפית.

האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת להעשיר את הידע בכל תחומי הלימודים, אך לא תמיד הסטודנטים נרשמים לאוניברסיטה על מנת לקבל תואר ראשון או שני, קיימים מקרים בהם סטודנטים נרשמים לקורס אחד או שניים על מנת להעשיר את הידע בנושא מסוים.

הנוחות של האוניברסיטה הפתוחה

קיים קהל לא מבוטל של סטודנטים אשר אינם יכולים לשבת שעות על גבי שעות בעולם הלימודים, תוך כדי הקשבה לכל המרצה. הסטודנטים אשר שואפים לקבל את הידע ואף תעודה רשמית מטעם מוסד מוכר להשכלה גבוהה, יכולים לראות את האוניברסיטה הפתוחה כהזדמנות אדירה בשבילם. לצד אלו אשר מעוניינים לשלב בין החיים האישיים, הקריירה, המשפחה לבין הלימודים, גם הסטודנטים החופשים והעצמאים ייהנו ממערכת הלימודים של האוניברסיטה הפתוחה.

האוניברסיטה הפתוחה פותחת דלתות

כל שנה בסוף הקיץ כל האוניברסיטאות בישראל פותחות את דלתותיהן למתעניינים ולנרשמים החדשים. גם האוניברסיטה הפתוחה פותחת את שעריה לסטודנטים חדשים, אך להבדיל מאוניברסיטאות אחרות, האוניברסיטה הפתוחה נשארת תמיד פתוחה לסטודנטים. המערכת אשר מאפשרת לימודים חופשיים לסטודנטים כבר הספיקה להוכיח את עצמה כיעילה ובעלת חשיבות רבה. במקרים רבים החופש שמעניקה האוניברסיטה הפתוחה גורם למוטיבציה גבוהה יותר בקרב הסטודנטים. יחד עם זאת הלימודים החופשיים מתאימים לקהל מאוד ספציפי של סטודנטים, ולכן יש לעשות חשבון טוב ולחשוב פעמיים האם אתם מתאימים לסוג לימודים שכזה. אחוזי הנשירה מאוניברסיטה זו מאוד גבוהים בשל הרמה המכובדת של הלימודים, ובשל מערכת לימודים מיוחדת אשר אינה יכולה להתאים לכלל סוגי הסטודנטים.

  • תחומי לימודים עבור תואר ראשון  – מדעי הרוח, היסטוריה, לימודי המזה"ת, מדעי היהדות, מוסיקה, קולנוע, ספרות, פילוסופיה, מדעי החברה, חינוך, חשבונאות, כלכלה, מדעי ההתנהגות, משפט עסקי, ניהול, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת, מדעים, כימיה, ביוטכנולוגיה, מדעי המחשב, מדעי הטבע, מתמטיקה, פיזיקה, הנדסת תוכנה, הנדסת תעשייה וניהול ועוד מגוון תחומים.
  • תחומי לימודים עבור תואר שני – האוניברסיטה הפתוחה מציעה מסלולי לימודים לתואר שני בתחומים הבאים: תואר שני בחינוך, תואר שני במדעי המחשב, תואר שני במנהל עסקים, תואר שני בלימודי דמוקרטיה, תואר שני במחשבה ביולוגית, תואר שני בלימודי תרבות.
  • לימודי תעודה עם הכרה אקדמית – מעבר למסלולי לימוד אקדמיים, מציעה האוניברסיטה הפתוחה לימודי תעודה, הכשרה, וקורסים בשבעה בתי ספר בתחומים שונים. בתי ספר אלו פועלים במסגרת מערך לימודי המשך, חוץ של האוניברסיטה הפתוחה:

דיאלוג – בית הספר לשפות

דיאלוג בית ספר לשפות

מציע מגוון תכניות וקורסים ללימודי שפות תחת חלוקה, כגון: דיאלוג – אנגלית, דיאלוג – המזה"ת, דיאלוג – שפות קלאסיות, דיאלוג – ערבית, דיאלוג – שפות אירופאיות ועוד.

דיפלומה – בית הספר ללימודי תעודה והסמכה

מציע תוכניות לימודים במגוון תחומים, עם סיומן בהצלחה מקבלים הסטודנטים תעודת הסמכה לעבוד במקצוע אותו רכשו. הלימודים בדיפלומה מחולקים לקטגוריות, כגון: לימודי מנהל ומזכירות, לימודי נדל"ן, לימודי חשבונאות ופיננסים, לימודי תיירות, לימודי עיצוב ואדריכלות, לימודי אופטיקה ועוד.דיפלומה לימודי תעודה והסמכה

מירב – בית הספר לרפואה משלימה

מציע מסלולים להכשרת מטפלים בתחומי הרפואה המשלימה, כגון: רפואה סינית, נטורופתיה, שיאצו, רפלקסולוגיה, ארומתרפיה ועוד. עוד מציע בית הספר לרפואה משלימה קורסי העשרה שונים בתחומים, כגון: תזונה וצמחי מרפא, עיסוי שוודי והוליסטי, רייקי, פרחי באך, מדיטציה בית הספר לרפואה משלימה ודמיון מודרך ועוד. בנוסף, קורסי העשרה למטפלים. בית הספר מירב של האוניברסיטה הפתוחה פועל בשיתוף עם מכבי טבעי.

תפנית – בית הספר למנהלים ולפיננסים

מציע לימודי תעודה וקורסים בתחומים רבים, כגון: מנהל עסקים, שוק ההון והשקעות, משאבי אנוש, ניהול, פרסום ויח"צ, מכירות, הפקת אירועים, אימון אישי, הנחיית קבוצות, מידענות, שיווק רפואי ועוד. הקורסים ולימודי התעודה מחולקים לארבעה תחומים: ניהול עסקים, פיננסים ופיתוח מנהלים, .תפנית התנהגות ארגונית ומשאבי אנוש, מערכות מידע למנהלים, תועמלנות רפואית.

תפניטק – בית הספר למחשבים

מציע קורסים מקצועיים ולימודי תעודה בתחום המחשב והמחשוב, כגון: ניהול רשתות תקשורת, רשתות סיסקו, טכנאי מחשבים ורשתות תקשורת, תכנות, בדיקת תוכנה, יישומי אופיס, מידענות ועוד

אסכולות – בית הספר ללימודים רב תחומיים ותרבות הדעת

בית הספר אסכולות של האוניברסיטה הפתוחה מציע לימודים לשוחרי תרבות עבור הנאה והעשרת ידע. תחומי הקורסים: מדעי החברה – משפט, כלכלה, פסיכולוגיה ועוד, מדעי הרוח – ספרות, פילוסופיה ועוד, אומנויות – מוסיקה, קולנוע ועוד, חקר התרבות – מדריכי טבע, לימודים רב תחומיים מדריכי טיולים ועוד, לימודי ארץ ישראל – סיורים מעשירים ולימודיים הכוללים הרצאות.

חשיפה – בית הספר לאומנויות התקשורת, הטלוויזיה ומולטימדיה

בית הספר חשיפה מציע מגוון קורסים מקצועיים בתחומים, כגון: תקשורת חזותית, אנימציה, כתיבה עיתונאית, קריינות, עריכה, הגשת מוסיקה, קופי רייטינג, כתיבה יוצרת, עריכה קולנועית, צילום סטילס, קורסי תוכנות עיצוב, פוטושופ, פלאש ועוד.חשיפה

האוניברסיטה הפתוחה – פרטים נוספים

מערך הייעוץ האקדמי –
טל': 09-7781205
פקס: 09-7780669
דוא"ל: yeoots@openu.ac.il

האוניברסיטה הפתוחה מפעילה למעלה מחמישים מרכזי לימודי ברחבי הארץ, לפרטים אודות כל מרכזי הלימודי גלשו לאתר האוניברסיטה.

איך מגיעים לאוניברסיטה הפתוחה


הצג מפה גדולה יותר