יום רביעי , 19 יוני 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודים בישראל » האם כדאי לך לבחור בלימודי מקצוע פיננסי?

האם כדאי לך לבחור בלימודי מקצוע פיננסי?

בניגוד לתדמית הרצינית, המעונבת והמשמימה שאפיינה את המקצועות הפיננסיים בעשורים הקודמים, כיום, העולם מבין כי את הגורם המניע אותו – הכסף, רצוי להפקיד בידיים טובות ואמינות ככל האפשר ולכן, זכו המקצועות הפיננסיים בעשור האחרון לעדנה מחודשת.

גם התחום הפיננסי המסורתי-הקלאסי צועד קדימה, מתאים את עצמו ומסתגל למגמות הטכנולוגיות השונות, ואף מצא (והמציא) לעצמו נישה טכנולוגית משל עצמו, הפינ-טק.

אם תמיד חלמת לעסוק בפיננסים, אם את מתכננת להיות מנהלת חשבונות – הנה מס' דברים מעניינים שכדאי שתדעי:

כמה תרוויחו?

טווח השכר החודשי לעוסקים שכירים בפיננסים מתחיל ב-5,500 ₪ לחודש (למנהל/ת חשבונות מתחיל/ה) ויכול להאמיר ולהגיע עד ל- 35,000₪ לחודש (למשרת מנהל/ת מחלקת השקעות).

במה תעסקו בפועל?

ישנם שלושה גורמים המוסמכים לנהל חשבונות פרטיים או חשבונות ארגוניים ולייצג מול רשויות המס השונות: יועץ מס, רואה חשבון ומנהל חשבונות. הנה ההבדלים ביניהם:

  • מנהל חשבונות עוסק, בד"כ, בניהול השוטף של הפיננסים (משכורות, הנה"ח ארגונית-פנימית ומול ספקים וכד'). מנהל החשבונות מורשה לייצג לקוחות מול הביטוח הלאומי.
  • יועץ מס רשאי לייצג שכירים, עצמאיים ועמותות או ארגונים (שהמחזור השנתי שלהם אינו עולה על 500 אלף ₪ בשנה) מול כל רשויות המס. יועץ מס אינו נזקק לתואר אקדמי, אולם עליו לעבור לשם כך הסמכה של המוסד לביטוח לאומי.
  • רואה חשבון חייב להיות בעל השכלה אקדמית ורשאי לייצג את לקוחותיו מול כל רשויות המס, ללא הגבלות מחזור עסקים שנתי ללקוחותיו.

איזו סוג הכשרה תצטרכו לעבור?

אם תרצו להיות מנהלי חשבונות ישנם מספר סוגי הכשרות שיכשירו אתכם לבצע תפקידים עם תחומי אחריות מעט שונים:

  • מנהל חשבונות סוגים 1+2 - מנהלי חשבונות מסוג זה מוכשרים לבצע פקודות יומן בספרי העסק ולרוב, נמצאים בעמדת "מסייע" בניהול החשבונות בתחום מסוים לבעלי מקצוע בכירים מהם. למשל: הנהלת חשבונות ספקים, הנהלת חשבונות לקוחות וכד'.
  • מנהל חשבונות סוג 3 – מנהלי חשבונות מסוג זה מוכשרים לבצע פקודות יומן בכל תחומי הפעילות בספרי העסק. בעסקים קטנים, לרוב תמצא מנהל חשבונות סוג 3 המכין את ספרי העסק עד למאזן, או במשרת חשב שכר (הדורשת הכשרה מיוחדת). בארגונים גדולים, מנהל חשבונות סוג 3 יהיה אחראי על תחום פעילות מסוים ויסייע לבעל מקצוע בכיר.
  • חשבונאי בכיר/מנהל חשבונות מדופלם – מנהל/ת חשבונות בדרגה זו ניתן למצוא, לרוב, בתפקיד אחראי על כל פעילות מחלקת הנהלת החשבונות. התפקיד כולל את הכנת ספרי העסק למאזן ולביקורת יועץ המס (או רואה החשבון במידה והמדובר בחברה בע"מ).

לסיכום, העיסוק בפיננסים, כמנהל חשבונות, יועץ מס, חשב או אנליסט, איננו מתאים לכל אדם, מכיוון שנדרשות עבורו תכונות מיוחדות (כאמינות, דייקנות, ואף יצירתיות ויכולת לחשוב "מחוץ לקופסא"). אולם, למתאימים, לימודי מקצוע פיננסי יאפשרו להשתלב בשוק העבודה ללא בעיות מיוחדות ואף להגיע למשכורות נאות.