יום ראשון , 14 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודים בישראל » לימודים לתואר ראשון – חששות והתלבטויות
לימודים לתואר ראשון – חששות והתלבטויות

לימודים לתואר ראשון – חששות והתלבטויות

החלטתם להירשם ללימודים אקדמאיים ולהתחיל את חייכם הסטודנטיאליים. עכשיו רק נותר לבחור כיוון. נשמע מסובך? אנחנו פה כדי לעזור לכם להתמודד עם כל החששות וההתלבטויות.

לימודי תואר ראשון הם התחלה חדשה ומרגשת ואם תתחילו אותם נכון, הם יבטיחו לכם עתיד אקדמאי או מקצועי מוצלח. אמנם ישנם אנשים שכבר מגיל צעיר מאוד יודעים מה הם רוצים ללמוד ואפילו היכן יעשו זאת, אבל לא מעט מאיתנו משתחררים מהצבא, או חוזרים מהטיול הגדול של אחרי הצבא, מבולבלים ואובדי עצות. מהרהרים בשאלה "מה עכשיו?", טרודים במחשבות על מה עושים הלאה בחיים ומה כדאי ללמוד. שאלות לגיטימיות והגיוניות.

ראוי ורצוי להשקיע זמן ומחשבה, ולערוך מחקר כדי להבטיח שאתם בדרך הנכונה של לימודים לתואר ראשון. בשביל לסייע, הנה כמה המלצות שיעזרו לכם לעשות סדר ולהגיע להחלטה הנכונה.

תנאי קבלה ללימודי תואר ראשון

תנאי הקבלה למוסדות לימודים לתואר ראשון הם בד"כ 12 שנות לימוד ו/או בגרות מלאה וציון פסיכומטרי, אך לא בהכרח. אם יש לכם את כל הקריטריונים האלו, נפתחות בפניכם יותר אפשרויות, ואם אין לכם, אז אתם מוגבלים יותר בבחירת מוסד הלימוד.

חשוב לציין כי קיימים מסלולי לימוד עם רף קבלה מאוד גבוה, כמו תואר ראשון בהנדסה, מדעי המחשב ולימודי מדעים מדוייקים. מקצועות אלו דורשים 4-5 יח"ל במתמטיקה ואנגלית, ממוצע בגרויות ופסיכומטרי גבוה ואף לעיתים ראיון מול ועדת קבלה ועמידה בתנאים אחרים שמציב כל מוסד ומוסד.

כמו כן, ישנם לימודים לתארים כמו עיצוב פנים או עיצוב אופנה, לימודי תואר באדריכלות, צילום או קולנוע, אשר הקבלה אליהם מותנית בהצגת תיק עבודות וראיון אישי (בנוסף לתעודת בגרות מלאה וציון פסיכומטרי במידת הצורך).

לימודים לתואר ראשוןאם אינכם עומדים בתנאי הקבלה של מוסד כלשהו, תוכלו תמיד לנסות ולשפר ציוני בגרויות, לעבור מבחן פסיכומטרי או מכינה קדם אקדמית ולהגיש את מועמדתכם.
אם אין לכם את הזמן, את המשאבים או את הכח להשקיע, תוכלו ללמוד במכללה עם תנאי קבלה גמישים יותר, או באוניברסיטה הפתוחה, המציעה לימודים לתואר ראשון ללא תנאי קבלה, אך במתכונת שונה מזו המוצעת באוניברסיטאות ובמכללות הרגילות.

הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מתקיימים במתכונת של למידה עצמית, עם המון חומרי קריאה, עבודות שבועיות לא פשוטות ומבחנים מסכמים.

אופי הלימודים

לימודים לתואר ראשון יכולים להיות מאוד אינטנסיביים ותובעניים. מסלול לימודים שכזה לא תמיד מתאים לכל אחד. שאלו את עצמכם האם אתם מעוניינים בחיים סטודנטיאליים מלאים או לימודי תואר ראשון תוך כדי ניהול החיים הפרטיים – משפחה, עבודה וכדומה? חישבו כמה זמן אתם מסוגלים להשקיע בתואר.

לימודים באוניברסיטה הפתוחה הם לימודים גמישים ביותר ומתאימים במיוחד לאנשים עובדים. משך הלימודים תלוי בלו"ז של כל סטודנט וסטודנט. ניתן להשלים את הלימודים תוך כדי עבודה במשרה מלאה או חלקית, אך כמובן שהשלמת התואר תמשך זמן רב יותר.
אופי הלימודים לתואר הראשון יכול להיות מאוד מאוד מגוון, מאוניברסיטאות שלומדים בהן יום אחר יום, חמש פעמים בשבוע, עד למוסדות לימוד שמעניקים שיעורים פרטיים אונליין, מבלי אפילו לצאת מהבית.

לכל אחד תתאים שיטת למידה אחרת. האם אתם אוהבים שמדריכים אתכם בצורה מסוימת? איך אתם עם עבודות, מבחנים? האם אתם יכולים לעבוד עם אחרים? איך אתם עם מחשבים, מחקר באינטרנט, לדוגמא? שאלות אלו יעזרו לכם להחליט מה השיטה שמתאימה לכם באופן אישי.

בנוסף, ישנם מוסדות לימוד שקיימים בהם מרכזי למידה לבעלי הפרעות קשב וריכוז, חונכים אישיים לסטודנטים ומעניקים סיוע בלימודים לסטודנטים מתקשים גם לאחר שעות הלימודים בכיתה.

איך מחליטים מה ללמוד?

חישבו על לימודים לתואר ראשון בצורה מקיאווליסטית, "המטרה מקדשת את האמצעים" ועשו הכל כדי להשיג אותה. דמיינו את חייכם לאחר השלמת התואר הראשון: באיזה מקצוע הייתם מעוניינים לעסוק? איפה הלב שלכם, הרגש, או הראש? האם אתם חולמים להיות מנהלים או אנשי עסקים, האם אתם יצירתיים, אמנותיים, או רוצים לעזור לאנשים או לבעלי חיים? לימודי מנהל עסקים, חשבונאות, אדריכלות, קולנוע, עבודה סוציאלית או רפואה, מה הכי מתאים לכם ומושך אתכם?

כמעט לכולנו יש תחביבים מעניינים או דברים שאנו אוהבים לעשות ומרגישים תשוקה אליהם. תנסו לשלב את מה שאתם אוהבים לעשות עם מה שיכניס לכם קצת (או הרבה) כסף לבנק.