יום שישי , 19 יולי 2019
המלצת העורך
לימודי הנדסאים

לימודי הנדסאים


בשנים האחרונות נפתחים יותר ויותר מסלולי לימוד עבור הנדסאים. השינוי בדפוס בחירת לימודי תואר ראשון הביא אנשים רבים להבין שעל מנת להבטיח לעצמם תעסוקה עליהם לשקול בחיוב מסלול לימודים שבסיומו יקבלו תעודת מקצוע ולא רק תעודה שמעידה על לימודים תיאורטיים במסגרת תואר ראשון. השינוי באופן התפיסה של הלימודים, כפי שניתן להבין, העלה את קרנו של מסלול לימודי ההנדסה ובעקבותיו גם של לימודי הנדסאים, אשר מעניקים מקצוע מבוקש תוך זמן לימודים קצר של שנתיים.

לימודי הנדסה, שנתפסים כיום כמסלול הלימודים המוביל והמבטיח ביותר, שכל מי שרק יכול נרשם אליו, מביאים צעירים רבים למתוח את גבולות יכולותיהם ולהירשם לתחום בכל מחיר, גם אם הלימודים פחות מעניינים אותם או שנחשבים פחות טובים במדרג הפנימי של לימודי ההנדסה. אולם, תנאי הקבלה הגבוהים והלימודים הנחשבים קשים עד קשים מאד, לא מתאימים לכולם וגם צעירים שמתאמצים ביותר לא תמיד מצליחים להתקבל או לשרוד את הלימודים. גורמים אלו מובילים צעירים וצעירות רבים לוותר על התענוג שבלימודי הנדסה ולחשוב על תחלופה אחרת ללימודי מקצוע. לרוב, התחליף הוא לימודי הנדסאים.

לימודי הנדסאי מהם?

לימודי הנדסאים הינו שם כולל למגוון רחב של מסלולי לימוד העוסקים בשלל תחומים דוגמת חשמל, ביוטכנולוגיה, מכונות, סביבה, אדריכלות נוף, תעשייה וניהול, אלקטרוניקה, כימיה, תוכנה ואפילו קולנוע ודפוס. כל אחד מהתחומים הללו כולל בתוכו מספר מגמות לימוד, ובסך הכל נראה כי שם התואר "לימודי הנדסאים" הוא שם מאד כללי ורחב שמאפשר מגוון גדול של אפשרויות בחירה מקצועיות.

מסלולי הלימוד של הנדסאים הינם מסלולים קצרים באופן יחסי שאורכים כשנתיים בממוצע. זמן ההכשרה הקצר מאפשר לבוגרים לצאת במהירות לשוק העבודה ולרכוש בו ניסיון מעשי, על פני המשך ישיבה בכיתות הלימוד. בנוסף, במשך השנתיים הללו מקבלים הסטודנטים את הבסיס המעשי והתיאורטי החשוב ביותר עבור המקצוע בו בחרו, ובמידה וירצו יוכלו בסיום להחליט ולהשלים שנתיים נוספות לצורך קבלת תעודת מהנדס.

ההבדל שבין הנדסאי למהנדס

רבים מתבלבלים ואינם מכירים ומבינים לחלוטין את ההבדלים שבין מהנדס להנדסאי. ובכן, ההבדל אינו רק במספר שנות הלימוד של כל אחד מהמקצועות, הוא רחב הרבה יותר וכולל בתוכו בעיקר שוני בכל הנוגע לידע נצבר ואחריות מקצועית. ההבדל העיקרי בין שני המסלולים הוא שמהנדס לעומת הנדסאי הוא בוגר תואר ראשון בתחומו. לימודי הנדסאימשמע, השכלתו של מהנדס כוללת הן ידע תיאורטי והן ידע מקצועי. לפיכך לימודיו של מהנדס ארוכים יותר ואורכים ארבע שנים. בשל היקף הידע הנצבר בלימודים גם האחריות ויכולות החתימה של מהנדסים גדולה מזו של הנדסאים ולכן ניתן למצוא לא פעם צוותים בהם המהנדס הוא ראש הצוות – מעניק אישורים וחותם – ויתר הצוות, אשר עושה הרבה מהעבודה בפועל, מורכב מהנדסאים.

בחירה במסלול לימודי הנדסאי

מי שיבחר ללמוד לימודי הנדסאים מבטיח לעצמו לפחות בתחילת הדרך מקצוע ופרנסה. בשוק הדינאמי של היום כאשר מרבית מודעות הדרושים מתיחסות לתחום החשמל, המכונות, האלקטרוניקה, הכימיה והבנייה הסיכוי של הנדסאי למצוא תעסוקה גבוה בהרבה מזה של בוגר תואר ראשון במדעי החיים או מדעי החברה. יחד עם זאת, בחירה במסלול לימודים ולמעשה במקצוע רק על סמך שיקול תעסוקתי לא מתאימה לכל אחד. יש לקחת בחשבון שמאד קשה ואפילו בלתי אפשרי להחזיק מעמד בעבודה שלא אוהבים או שאינה מעניינת.

במקרים כאלו ניתן לראות צעירים רבים אשר סיימו את לימודיהם התנסו חצי שנה בעבודה והחליטו לשנות את ייעודם. אין זה רע, וכאמור תואר הנדסאי נחשב לקצר ולכן לא מדובר בבזבוז זמן גדול, אך מה שניתן למנוע ולחשוב עליו מבעוד מועד חבל שלא שיעשה.