יום שישי , 19 יולי 2019
המלצת העורך
לימודי חינוך

לימודי חינוך

לימודי חינוך הולכים בד בבד עם לימודי הוראה בחלק ממוסדות הלימוד. במוסדות אחרים, התחומים נלמדים כל אחד בנפרד. ההבדל המשמעותי הוא שבלימודי הוראה מקבלים תעודת הוראה, והבדל נוסף אותו אפשר למצוא

בחלק מהמוסדות, הוא שבמסלול לימודי חינוך עוסקים יותר במגזר החינוך המיוחד. תחומים נוספים בהם מתמקדים לימודי חינוך הם ייעוץ מוסדי, ייעוץ פרטני, וייעוץ חינוכי. בלימודים אלו, מתמקדים גם בפיתוח ובהערכה של תוכניות לימוד.

איפה לומדים חינוך בישראל

תוכניות לתארים שונים של לימודי חינוך עם או בלי תעודת הוראה, אפשר למצוא באוניברסיטאות, סמינרים ובמכללות. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד, אולם יש צורך בהגשת ציוני תעודת הבגרות והמבחן הפסיכומטרי. במידה וציון הבחינה הפסיכומטרית באנגלית אינו עולה על סף מסוים, יש צורך לעבור בחינה נוספת בשפה זו.

רוב החומר הנלמד הינו תיאורטי, אולם הלימודים כוללים גם תרגול רב. תוכניות הלימוד של לימודי חינוך כוללות קורסי בסיס וקורסים נוספים, שחלקם מהווים בחירה. בין קורסי הבסיס: מבואות לתפיסות למידה פסיכולוגיות וחברתיות, מבוא ללמידה ולליקויי למידה, התפתחות חינוכית ורגשית של ילדים, ועוד. היות וכל סטודנט אשר נרשם למסלול לימודי חינוך מייעד עצמו לעבוד עם אוכלוסיית גיל שונה, הקורסים יתמקדו בקבוצות הגיל השונות. למשל מי שרוצה לעבוד עם הגיל הרך, תלמד במסלול לימודי חינוך המיועד לגיל זה. התרגול המעשי כולל הכנת חומרי לימוד והדרכות בהוראה, כך שבטרם "ייזרקו הבוגרים למים", הם יהיו בעלי ניסיון בהעברת החומר לקבוצות.

לימודי חינוך, מה צריך כדי ללמד?

בכדי לעסוק בהוראה, יש צורך להוציא תעודה מיוחדת שנקראת תעודת הוראה. צריך לבדוק מול כל מוסד לימודים מהן תוכניות הלימוד, היות ולחלק מהסטודנטים מתאים ללמוד תחום אחר ולהוציא תעודת הוראה, ועבור אחרים התוכנית הרצויה היא מסלול של לימודי חינוך. ישנן תוכניות מיוחדת של חינוך והוראה, למשל תוכנית שמטרתה הכשרת מורים לגיל הרך ולבתי הספר היסודיים, תוכנית אחרת מכשירה מורים לחטיבות הביניים ולבתי הספר התיכוניים, ישנן תוכניות להכשרת אנשי חינוך לאוכלוסיית החינוך המיוחד ולילדים בעלי מוגבלויות, ועוד. התוכניות השונות של לימודי חינוך מאופיינות בעושר ובגיוון רב.