יום שני , 15 יולי 2019
המלצת העורך

לימודי כלכלה

לימודי כלכלה הינם תואר ראשון פופולארי יחסית אותו מציעות האוניברסיטאות וחלק מהמכללות. יש גם את מי שמעדיף ללמוד תואר זה דווקא בחו"ל, כדי לפתוח דלתות בתפקידים בינלאומיים. זהו תואר שנחשב תובעני יחסית, והוא מכין את בוגריו לקראת מגוון רחב של תפקידים בהם יוכלו להשתלב במידה וסיימו בהצלחה את לימודיהם. בכדי להצליח בתואר כמו לימודי כלכלה צריך חוש כלכלי מפותח, ואכן במהלך הלימודים אפשר לגלות למי התחום באמת מתאים, וכמו בכל תואר יש את אלו שיבינו בדרך שהתחום אינו מתאים להם, אך הם יוכלו להפיק מהלימודים כלים שישמשו אותם באפיקים שונים בחיים. לימודי כלכלה זהו תחום לימודים שנחשב פרקטי יחסית, והבוגרים ימצאו במהלך עבודת היום יום כי הם משתמשים בכלים שרכשו במהלך הלימודים.

מה לומדים בלימודי כלכלה ואיך מתקבלים?

ניתן להירשם לתואר ראשון של לימודי כלכלה במסלול חד חוגי או במסלול דו חוגי. בין התארים אותם נוהגים לשלב עם תחום זה: פסיכולוגיה, משפטים, תקשורת, מנהל עסקים, חשבונאות, ועוד. בין הקורסים המרכיבים את התוכנית של לימודי כלכלה: מיקרו כלכלה, שיווק, מאקרו כלכלה, סטטיסטיקה, חקר ביצועים היצע וביקוש, מודלים של תחרות, מתמטיקה, לקיחת סיכונים, מודלים של תצרוכת וחסכון, מימון, פונקצית הייצור, הקצאת משאבים, ניצול משאבים, מודלים של השקעה, דיני מיסים, ועוד. בדרך כלל תנאי הקבלה למסלול לימודי כלכלה כוללים בגרות מלאה כאשר דרישת המינימום היא לפחות 4 יחידות לימוד במקצוע המתמטיקה. ציון הפסיכומטרי לרוב צריך להיות מעל 600. ישנו שוני בין תנאי הקבלה של המוסדות השונים, גם בין האוניברסיטאות עצמן, תלוי בביקוש בתחום לימודי כלכלה בכל מוסד. במכללות תנאי הקבלה לרוב יהיו פחות מחמירים.

מה עושים עם תואר בכלכלה?

תחום לימודים זה הינו פרקטי וכולל כלים וידע שישמשו את הבוגרים הן בתפקידים בהם ישתלבו, וגם באפיקים אחרים בחייהם. לימודי כלכלה מכינים את הסטודנטים לקראת יכולת לנתח סוגיות כלכליות הן ברמת הארגון והמשק, והן ברמת הפרט. תחום לימודי כלכלה שייך למדעי החברה, והא מתמקד בניצול נכון ויעיל של המשאבים. הבוגרים יכולים להשתלב במגוון תפקידים כמו בבתי השקעות, בבנקים, משרדי ייעוץ פיננסי, ועוד משרות שונות במגזר הפרטי או הציבורי.