יום ראשון , 14 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודי הנדסה ומחשבים » לימודי מחשבים – תואר ראשון או קורסי הסמכה?
לימודי מחשבים – תואר ראשון או קורסי הסמכה?

לימודי מחשבים – תואר ראשון או קורסי הסמכה?


תחום המחשבים הוא התחום היציב ביותר שקיים היום בשוק העבודה. מבחינה טכנולוגית ההתקדמות בשוק זה אינה עוצרת, להפך, היא נמצאת בהתקדמות מתמדת וכתלות בכך גם הדרישה לאנשי מחשבים מיומנים ממשיכה לעלות.

הכשרת מתכנתים, אנשי תוכנה וטכנאי מחשבים

כאשר מדברים על "אנשי מחשבים" למעשה מדברים על מגוון רחב ביותר של אנשים אשר עובדים עם מחשבים אך עוסקים במגוון תפקידים שונם בתכלית. השכלתם אינה זהה וכן היכולות המקצועיות שלהם שונות ומותאמות לתפקיד שהם מבצעים. בפי העם, "איש מחשבים" מצטייר לרוב כגאון מחשבים אשר יכול להתקין ולתקן את המחשב, לפרמט אותו, לסייע בכל בעיה באינטרנט ובאופן כללי האיש שאליו מתקשרים אוטומטית בכל פעם שהמחשב נתקע או שולח הודעת error. ומה רבה ההפתעה כאשר לא תמיד יש לאותו חבר לעינייני מחשבים תשובה או פיתרון.

ולמעשה הדבר כלל לא צריך להפתיע, כפי שניתן להבין מהכתוב לכל איש מקצוע בתחום המחשבים ישנה הכשרה שונה והסמכה ייחודית אשר מתמקדת בנושא הספציפי בו בחר לעסוק, מתוך שלל הנושאים הנקשרים לתחום המחשבים.

סוגי הכשרות

על מנת להתמקצע בתחום המחשבים יש לרכוש השכלה מתאימה בנושא. ההשכלה הבסיסית ביותר אותה צורך גם הציבור הרחב היא בתחומי 'הכרת המחשב' – היכולת לתפעל ולהשתמש בתוכניות ההפעלה של המחשב ברמה בסיסית, והיכולת לעשות שימוש במגוון הכלים שמעניק האינטרנט לצורכי תקשורת, חיפוש, קבלה והעברה של מידע ועוד.

ההכשרה המקצועית בתחום המחשבים היא כבר יותר מגוונת וניתן לדון בה תוך יצירת הפרדה של תואר ראשון בתחומי לימודי המחשב למול קורסי הסמכה בתחום המחשבים.

תארים ראשונים מובילים העוסקים במחשבים ומכשירים אנשים אשר יוכלו לעסוק בתחום המחשבים וההיטק הינם לימודי מדעי המחשב, לימודי הנדסת מחשבים ולימודי הנדסת מערכות מידע. לימודים אלו נלמדים במכללות ובאוניברסיטאות המובילות בארץ ומעניקים הכשרה מקיפה ביותר בתחום המחשוב. סטודנטים לתואר ראשון בכל אחד משלושת התארים הללו יוצאים לשוק העבודה כשבידם בסיס ידע מוצק בתחום ההתמחות שבחרו, ולרוב הם אינם מתקשים למצוא עבודה שהולמת את כישוריהם.

כמה שנים לאחר סיום התואר, כאשר הבוגר כבר נמצא עמוק בשוק העבודה מתחילה להישאל השאלה האם הידע שצבר, ואפילו פיתח ושכלל במסגרת עבודתו בשטח עודנו הידע הרלוונטי והמתקדם ביותר בתחום?, ולא פעם התשובה הינה שלילית. ההתקדמות המהירה של הטכנולוגיה, מערכות ההפעלה והתוכנות בתחום המחשוב על שלל נושאיו מביאה לכך שגם אנשי מקצוע ותיקים מחוייבים להמשיך וללמוד ולרכוש הסמכות שונות במהלך שנות הקריירה שלהם, אם ברצונם להישאר בראש הפרמידה המקצועית.

ומה בנוגע להסמכות וקורסים קצרים?

התחרות על מקומות העבודה מגיעה מאנשים אשר אינם בעלי הכשרה של תואר ראשון בתחום המחשבים, אולם הם עברו קורסים והסמכות מתקדמות רבות וספציפיות בתחום, הסמכות אשר יכולות להיות רלוונטיות יותר עבור המעסיקים אשר מעוניינים, מן הסתם, באנשים הטובים ביותר בשוק. תחום המחשבים ככל שהוא נהיה ענף יותר ההסמכות והתפקידים בו נהיים ספציפיים יותר ודורשים ידע ממוקד יותר, אותו ניתן לרכוש גם ללא תעודת בוגר תואר ראשון בתחום המחשבים.

לימודי מחשביםמוסדות לימוד וכן חברות מחשבים, דוגמת מייקרוסופט, החלו להציע קורסים מטעמם אשר מקנים לבוגרים את ההסמכות הטובות והרלוונטיות ביותר, שכן לעומת תואר ראשון שתוכנית הלימוד שלו פרוסה על שלוש שנים ויותר וקשה לעידכון, קורסים הם במהותם קצרים יותר ולכן גם ניתן לעדכן אותם מבחינת תוכן בקצב מהיר ותוך התאמה מלאה למגמות המשתנות ולטכנולוגיה המתפתחת.

אז נרשמים לתואר ראשון או לקורסים במחשבים?

על אף כל היתרונות של הקורסים וההכשרות המקצועיות הן עדיין לא מהוות תחליף מלא ליוקרה של תעודת בוגר בתואר ראשון במדעי המחשב או הנדסת מחשבים. יחד עם זאת, לאחר סיום התואר ואפילו לאחר מציאת עבודה בתחום אחריותו של הבוגר להמשיך ולהתעניין בשינויים הטכנולוגיים אשר נעשים בנושא התמחותו ולצאת להכשרות והשתלמויות רלוונטיות. הדבר יועיל לא רק לידע המקצועי, ארגז הכלים והיכולות של הבוגר אלא גם לנראות שלו למול החברה, שכן שאיפה תמידית לידע מקנה נקודות רבות בקרב מעסיקים.

צעירים אשר אינם בטוחים מה ירצו לעשות בחייהם המקצועיים, או אנשים בעלי זיקה למחשבים המחפשיםן הסבה מקצועית יוכלו להירשם דבר ראשון להכשרה בסיסית בתחום המחשוב, כגון קורס מיישמי SAP Business One, מנהל רשתות תקשורת מוסמך מיקרוסופט MCSA 2012 עם התמחות CCNA, תחזוקת מחשבים אישיים ורשתות תקשורת – מוסמך MCITP וכדומה. מאוחר יותר יוכלו להחליט האם זה הכיוון אליו שואפים.