יום שני , 15 יולי 2019
המלצת העורך
לימודי עיצוב

לימודי עיצוב

לימודי עיצוב כוללים תחומים שונים, למשל עיצוב המוצר, עיצוב גרפי, עיצוב פנים, עיצוב אופנה, ועוד. לכל תחום יש את ההתמקדות שלו, משך לימודים מסוים, דרישות, ומטרות. ישנו גם שוני בין המוסדות השונים המציעים תוכניות לימוד אלו. למשל תנאי הקבלה של לימודי עיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי בחולון עשויים להיות קפדניים יותר מאשר במכללות המציעות תוכנית דומה. כמו כן, ישנן תוכניות לימוד המעניקות תואר ראשון, אחרות המציעות מסלול לימודי עיצוב לתעודה, אחרות המציעות קורסים קצרים יותר שמעניקים ידע כללי ומעט כלים פרקטיים אך לא מקצוע, ועוד. להלן פירוט לגבי חלק מהתחומים של לימודי עיצוב:

לימודי עיצוב פנים

מי שבוחר לימודי עיצוב פנים ואדריכלות, ייהנה מלימודים המשלבים כמה תחומים גם יחד. בין הקורסים הנלמדים במסגרת תוכנית זו: עיצוב, פיזיקה, והנדסה. תוכנית לימודים זו משלבת בין עולם המדע, לבין תחום האמנות. זהו אחד הדברים המיוחדים של  לימודי עיצוב פנים ואדריכלות. שילוב זה של שני עולמות כה שונים, מתאים במיוחד למי שאוהב לשלב יכולות פרקטיות יחד עם יצירתיות. בין הנרשמים למסלול לימודי עיצוב בתחום זה אפשר למצוא כאלו שתמיד נוהגים לחלק עצות לאחרים באשר לדרת המתאימה ביותר לעצב ולארגן את הבית, כאלו שמתעכבים על כל מבנה מיוחד בו הם נתקלים בטיולים לחו"ל, ועוד רבים. לימודי עיצוב לתואר בתחום זה יכולים לארוך עד חמש שנים, ישנם גם לימודי תעודה בתחום. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד, ולרוב כוללים מבחן הבודק יכולות, הצגת תיק עבודות, וראיון אישי.

לימודי עיצוב אופנה

תחום זה של לימודי עיצוב מתאים למי שאוהב לעסוק בכל מה שקשור להופעה החיצונית מבחינת לבוש ואביזרי לבוש. צריך שתהיה אהבה לכך בשילוב עם חוש להתאמה בין הפריטים, ולכל מה שקשור לכך. רוב הנרשמים לתחום זה מגיעים מטעמים מקצועיים, אם כי אפשר למצוא גם מי שמגיע ללמוד בתור תחביב. במסלול לימודי עיצוב בתחום זה, התלמידים מקבלים ידע וכלים כדי לעצב ולהשפיע על הדרך בה אנשים מביעים עצמם תוך שימוש בפריטי אופנה. לימודי עיצוב אופנה מלמדים תחומים מגוונים, למשל: אופנה ותכנון, עיצוב שמלות ערב, עיצוב שמלות כלה, מושגים בעולם האופנה, תדמיתנות, איורי אופנה, תולדות הלבוש, תחזיות וחיזוי אופנה, רישום, ועוד. ישנו הבדל בתנאי הקבלה בין מוסדות הלימוד השונים, וישנו שוני באורך הלימודים ובתוכניות הלימוד.

לימודי עיצוב תעשייתי

מסלול לימודים כמו לימודי עיצוב תעשייתי מיועד למי שאוהב לתעל את יכולותיו היצירתיות לשם פיתוח מוצרים. לימודים אלו יכשירו אותו להבין טוב יותר את החומרים השונים, ואת התהליכים שיש לעבור על מנת להוציא מוצרים חדשים לשוק. לימודי עיצוב תעשייתי יכולים להיות במסגרת של לימודי תואר ראשון, לימודי תעודה, או קורסים ספציפיים מהתוכנית, אך בלא לקבל תעודת הסמכה בתחום. בוגרי לימודים אלו יכולים עם תום הקורסים להוציא לפועל רעיונות שהתבשלו אצלם בראש, לממש את הפוטנציאל שלהם ולזכות לראות כיצד מוצרים חדשים נולדים. בין התחומים הנלמדים במסגרת לימודי עיצוב תעשייתי: היכרות עם חומרים וטכנולוגיות, שרטוט תלת ממדי ורישום חופשי, בניית גופי תאורה מחומרים שונים ולצרכים שונים, מושגים בעיצוב תעשייתי, סדנת משחקים רכישת מיומנות בתכנון ועצוב מוצר, תכנון וניהול תקציבים ובעלי מקצוע, זרמים וסגנונות עיצוב בארץ ובעולם, סדנת עיצוב אקססוריז, שיווק וקידום אישי, ועוד. המעוניין לבחור במסלול לימודי עיצוב תעשייתי בכדי להיות מעצב תעשייתי בעתיד, חשוב שישלוט בטכנולוגיות שונות, יהיה בעל הבנה בנפש האדם ובתחום הסוציולוגיה, כמו כן חשובה בתחום זה אף שליטה בתחום האסטטיקה.

מעצב תעשייתי יכול לעסוק בפיתוח ועיצוב מוצרים ממגוון תחומים בחיים, למשל: מוצרי אלקטרוניקה, רהיטים, מוצרים רפואיים, ועוד. לימודי עיצוב תעשייתי מקנים כלים להתמודד עם חומרים שונים, טכנולוגיות שונות, ודרכים שונות שיסייעו לבוגרים להוציא את רעיונותיהם לפועל בצורה הפרקטית ביותר. לימודי עיצוב מקיפים חומר תיאורטי רב, בנוגע לשימוש בחומרים שונים, בעיסוק במוצרים בתחומי החיים השונים, ועוד. לימודים מסוג זה כוללים גם תרגול רב, גם מעבר לשעות הלימוד. התלמידים צריכים לקחת בחשבון שיהיה עליהם להשקיע רבות גם מחוץ למוסד הלימודים, היות ואוכלוסיית הסטודנטים חולמת לעסוק בתחום, העיסוק בבית הינו כמו בונוס ולא כמו מטלה. במהלך לימודי עיצוב תעשייתי יתנסו הסטודנטים בבניית מוצרים ממגוון תחומים, למשל מוצרים בתחום התאורה, מוצרים מתחום ריהוט הבית, מוצרים מתחום ריהוט המשרד, ועוד. בנוסף, ידמו את עבודתם מול הלקוחות.

מסלולי לימודי עיצוב בישראל

עיצוב פנים, עיצוב פנים ואדריכלות, עיצוב אופנה, עיצוב טקסטיל, עיצוב תכשיטים, עיצוב מוצר, עיצוב תעשייתי, עיצוב גרפי, עיצוב תקשורת חזותית.