יום רביעי , 17 יולי 2019
המלצת העורך

לימודי ערב


לימודי ערב הינם אופציה מצוינת עבור אנשים שעובדים במהלך היום, עבור אמהות שמתפנות רק אחרי שהילדים מסיימים עם ארוחת הערב, ועבור רבים נוספים שהלו"ז שלהם בנוי כך שהזמן הפנוי היחיד ללימודים הוא בשעות הערב. מוסדות חינוך רבים השכילו להבין כי ישנה אוכלוסייה מגוונת יחסית גדולה שתשמח ללמוד, אך תוכל לעשות זאת רק במסגרת גמישה של לימודי ערב, ולכן פתחו מסלולים שכאלה. אפשר למצוא מסלולים כאלו גם בלימודי תארים, וגם בלימודי תעודה שונים. היצע הלימודים שנפתח עבור מי שמעוניין ללמוד בערב הינו רחב, והולך ומתרחב כל העת.

לימודי ערב לתואר

לימודי תואר אורכים לרוב כשלוש שנים, וישנם גם כאלו כמו תחומי ההנדסה השונים, שאורכים כארבע שנים. לימודים לתואר נחשבים לתובעניים בעיקר באוניברסיטאות, וכמובן שישנם תחומים שמצריכים שעות לימוד רבות יותר במוסד הלימודים עצמו, כמו גם שקידה מרובה בבית. לימודים מסוג זה מקשים מאוד על שילוב עבודה, ומאלצים את הסטודנטים לעסוק בעבודות "סטודנטיאליות" כגון מלצרות, שירות לקוחות, שמירה וכדומה. מסלולים שונים המוצעים במסגרת לימודי ערב מאפשרים לסטודנטים גמישות רבה יותר בשעות העבודה. מסגרת שכזו מאפשרת לעבוד בעבודות במשרה מלאה, או לפחות בחצי משרה, ולאו דווקא עבודת ערב או משמרות.

תואר שמציע לימודי ערב יכול להתאים גם לקהל האמהות, ולמגוון אנשים שהשעות הקונבנציונאליות של הלימודים אינן מאפשרות להם להירשם ללימוד התואר המבוקש. עם הזמן יותר מוסדות לימוד פותחים לימודים במסלולי ערב, כך שבפני הסטודנטים עומדות אופציות מגוונות לבחירת לימודים בישראלמסלול הלימוד שלהם.

לימודי ערב לתעודה

בין לימודי התעודה המציעים מסלולים שונים של לימודי ערב אפשר למצוא השלמת בגרויות, קורסי הכנה למבחן הפסיכומטרי, לימודי רפואה משלימה, לימוד שוק ההון, קורסים במחשבים, קורסים לגמול השתלמות ועוד מגוון רחב. חלק מהקורסים מציעים מסלולי בוקר, אחרים מציעים מסלול משולב המיועד לאנשים שעובדים משמרות בעיקר, וגם קורסים של לימודי ערב עבור מי שפנוי רק בשעות האלה. הגמישות הרבה מאפשרת גם לקהל העובד להירשם וללמוד תחומים שמעניינים אותם לידע הכללי, לעשות קורס שמטרתו לרכוש מקצוע, לימודים שהם בגדר תחביב וכדומה.