יום שני , 15 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודי מדעי החברה » לימודי פסיכולוגיה
לימודי פסיכולוגיה

לימודי פסיכולוגיה


לימודי פסיכולוגיה מהווים את אחד התחומים הבסיסיים של מדעי החברה. לימודים אלו מתמקדים בהתנהגות האנושית, ועיסוקם הוא סביב נפש האדם. אם רוצים הגדרה מעט יותר רשמית, מתייחסים ללימודים אלו כאל מדע חקר האדם. לימודי פסיכולוגיה כוללים נושאים מגוונים, ביניהם בוחנים את התנהגויותיו של האדם, הן הגלויות, ולא פחות מכך, את ההתנהגויות הסמויות. הסטודנטים אשר נרשמים למסלול לימודי פסיכולוגיה נוגעים גם בתחומים אחרים, כמו רפואה, עריכת דין, הורות ומשפחה, ספורט, הוראה, ועוד. תחום זה נוגע לכל אדם באשר הוא, ולא משנה מה תחום עיסוקו, גם אם זה נהג אוטובוס, מוכר בחנות, מטפל בעיסוי, מורים, וכדומה.

מה לומדים במסגרת לימודי פסיכולוגיה

מגוון הקורסים הנלמדים במהלך תואר של לימודי פסיכולוגיה הינו רחב מאוד. בין היתר, לומדים מהן המטרות של מדע זה הקרוי פסיכולוגיה: תיאור, הסבר, חיזוי ובקרה. שלב התיאור כולל פירוט סוג ההתנהגות של אנשים, במצב הנתון שבו הם מצויים. בשלב הבא, נותנים הסבר להתנהגות של פרטים שנמצאים במצב נתון. בשלב החיזוי במהלך לימודי פסיכולוגיה מנסים לצפות התנהגויות של אנשים בסיטואציות מסוימות. הבלימודי פסיכולוגיהקרה, היא שינוי, שליטה, או השפעה על התנהגות כלשהי.

תנאי קבלה למסלול לימודי פסיכולוגיה תואר ראשון

תנאי הקבלה למסלול לימודי פסיכולוגיה עשויים לדרוש שיפור ציוני בגרות, ואף צורך לגשת שוב למבחן פסיכומטרי, בכדי לעמוד בתנאי התחרות בין מוסדות ההשכלה השונים. תנאי הקבלה באוניברסיטאות גבוהים מאלו של המכללות. בחלק מהאוניברסיטאות, תנאי הקבלה משמעותית גבוהים יותר באחת מאשר באחרת. רבים מעדיפים לשלם יותר ולהירשם למסלול לימודי פסיכולוגיה במכללה מאשר לנסות בקושי רב להתקבל למסלול לימודים זה באחת מהאוניברסיטאות, מכיוון שתנאי הקבלה למסלול לימודי פסיכולוגיה במכללות פחות נוקשים. ישנם מקרים בהם מועמד נרשם לאחת האוניברסיטאות, ומשקיע בכדי להוציא ציונים גבוהים ולאחר מכן מנסה להתקבל למוסד שהיה בעדיפות ראשונה עבור המשך לימודים לשנה השנייה, על בסיס מקומות שהתפנו עקב סטודנטים שעזבו או נכשלו. תואר ראשון במסלול לימודי פסיכולוגיה יכול להוות בסיס למקצועות רבים בתחום מדעי החברה, על כן כל מאמץ אינו לשווא.

לימודי פסיכולוגיה תואר שני בישראל

לימודי פסיכולוגיה מסבירים כי התנהגות אנושית אינה תופעה מקרית, אלא מתנהלת מתוך מערכת חוקים. ההבנה של מערכת חוקים זו, מאפשרת לצפות מראש התנהגויות של בני אדם. תחום הפסיכולוגיה הינו רחב, ועל כן, מי שממשיך לתואר שני של לימודי פסיכולוגיה יבחר התמחות מסוימת מתוך עולם עשיר זה. יש לקחת בחשבון שזהו תחום תחרותי, ושיש צורך בהישגים גבוהים בכדי להמשיך ללימודים גבוהים.