יום שישי , 19 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודי רפואה ורווחה » לימודי רפואה משלימה

לימודי רפואה משלימה


בשנים האחרונות, לימודי רפואה משלימה, צוברים פופולאריות, בד בבד עם כניסת טיפולי הרפואה המשלימה לקופות החולים, לבתי החולים, ולמודעות הציבור בעניין השמירה על הבריאות. תחום זה כולל מקצועות רבים, חלקם תורות עתיקות מן המזרח, אחרות מהודו, חלק מהשיטות ערבות מגע, אחרות יותר דמיון מודרך, צמחים, מחטי דיקור, ועוד.

איפה לומדים רפואה משלימה?

ישנן מכללות רבות ברחבי הארץ, שמציעות תוכניות שונות של לימודי רפואה משלימה. חלק מהמכללות מתמחות בתחום ספציפי, למשל מקצועות העיסוי בלבד, אחרות מציעות תזונה, ויש כאלו שמציעות כמה מסלולים שונים. למשל ישנן מכללות בהן ניתן ללמוד במסגרת לימודי רפואה משלימה רפואה סינית, נטורופתיה, איור וודה, שיאצו, טווינה, אירדיולוגיה, פרחי באך, עיסוי הוליסטי, ועוד. היתרון במכללה שמציעה כמה חוגים היא שניתן להתנסות ביותר מתחום אחד, ולעיתים לעבור ממגמה למגמה.

היות וישנו מגוון גדול של לימודים בתחום זה, כדאי לנסות לבחון לאיזה תחום אתם הכי מתחברים, ולאחר מכן למצוא את המכללה שמתמחה בתחום זה. זאת היות ויכול להיות שמכללה אחת ידועה בכך שמגמת הרפואה הסינית מאוד מקצועית אצלה, ואילו באחרת מגמת הנטורופתיה היא המגמה החזקה. לימודי רפואה משלימה, גם אם אינם מעניקים תואר, חשוב שילמדו ברמה מקצועית, היות ובוגרים מתעתדים לטפל באחרים.

תחומי הלימוד במסלול לימודי רפואה משלימה

תואר ברפואה משלימהתחומי הלימוד של לימודי רפואה משלימה הם מגוונים. אפשר למצוא את מגמת הרפואה הסינית, בה לומדים את תורת הרפואה הסינית, קורסים של רפואה מערבית, את שיטות הדיקור, צמחי מרפא סיניים, נקודות דיקור, ומתרגלים סטאז' על מטופלים אמיתיים. לימודי רפואה משלימה אלו אורכים בדרך כלל ארבע שנים, ובוגריהם משתלבים בקופות החולים, בבתי החולים, ובקליניקות הפרטיות. במגמת הנטורופתיה במסגרת לימודי רפואה משלימה, לומדים על מהערכות השונות של הגוף, קורסים של כימיה וביולוגיה, ולומדים לעומק כיצד לטפל באמצעות תזונה, ובאמצעות צמחי מרפא מערביים. ישנם קורסים שאורכים מספר חודשים, למשל חלק מקורסי העיסוי, וישנם תחומים שיכולים לארוך גם ארבע שנים, כמו הנטורופתיה והרפואה הסינית. במקצועות המגע במסלולי לימודי רפואה משלימה שיאצו וטווינה, ניתן ללמוד בין שנה לשלוש, כאשר ההמלצה היא לסיים לפחות שנתיים, אם רוצים להיות מסוגלים לטפל באופן מקצועי.