יום ראשון , 14 יולי 2019
המלצת העורך
לימודי רפואה

לימודי רפואה


לימודי רפואה עוסקים באבחון וטיפול במחלות. הבוגרים יכולים להשתלב במגוון רחב של תפקידים, ביניהם ברפואת משפחה, כירורגיה, רפואת ילדים, נוירולוגיה, רפואת עור ועוד. בכדי לסיים את ההסמכה יש לעבור בהצלחה 7 שנות לימוד באוניברסיטאות השונות בארץ, או במוסדות מוכרים לכך בחו"ל. בכדי לעבוד כרופא יש לסיים את מסלול הלימודים וגם את הסטאז'. תנאי הקבלה בארץ מאוד קשים, ולכן יש המוצאים עצמם לומדים בחו"ל. לימודי רפואה הינם לימודים מאוד תובעניים, כך שחשוב לבדוק מראש כי המועמדים מתאימים ויכולים לעמוד בדרישות. עד כמה שניתן בודקים פרמטרים אלו בראיונות האישיים, כדי למזער את מספר הסטודנטים שיפרשו במהלך אותו מסלול של לימודי רפואה. כמו כן, חשוב לבחור בקפידה מועמדים מוכשרים, היות ואלו עתידים לעסוק כרופאים, ולקבל אחריות רבה על חיי אדם.

לימודי רפואה למי מתאים?

יש את מי שמאז ומתמיד חלם על להיות רופא. כאלו שמאז שקבלו את ארגז הכלים שהכיל סטטוסקופ ומדחום מפלסטיק, לא ויתרו לרגע על הרעיון של להיות מנתח דגול, מישהו ש"מתקן אנשים". מי שרוצה לפנות לכיוון של לימודי רפואה יצטרך לעבוד קשה במשך שנים רבות כבר משלב הקבלה ללימודים, שכן יש להוציא ציונים גבוהים במיוחד בכדי להתקבל. הלימודים עצמם תובעניים וממושכים, והשנים הראשונות של העבודה מצריכות שעות רבות של השקעה בלימוד והתפתחות, עם שכר שאינו מצדיק את ההשקעה. אם כן, בכדי לרצות לימודי רפואה צריך להיות אדם שמאוד רוצה לעזור לאחרים, שתחום הרפואה מאתגר ומרתק אותו, אדם עקבי שיודע מה הוא רוצה, ולא מוותר על מטרותיו.

צריך לקחת בחשבון שתחום כמו לימודי רפואה מצריך שנים רבות של לימודים ועוד שנים של התמחות. בשנים אלו, לא רק שהעבודה קשה, מרובה ותובענית, שעות השינה מועטות, וכמעט אין זמן לפנאי, אלא גם כלכלית אלו שנים קשות יותר. בכדי לעבור בהצלחה שנים קשות אלו, צריך להיות מאוד חדורי מטרה, ולהיות בעלי סבלנות היות וההשקעה מרובה ותוצאות השקעה זו נראות רק בשלבים מאוחרים יותר.

איפה לומדים רפואה?

בארץ ניתן להירשם לתואר לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב, באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטה העברית בירושלים, בטכניון ובפקולטה לרפואה בצפת. במהלך לימודי התואר בבאר שבע, נלמד חומר עיוני וישנם גם שיעורים מעשיים. את השיעורים המעשיים מקיימים בתחנות בריאות שונות, כמו חדרי לידה, מרפאות קהילתיות וכדומה. באוניברסיטת תל אביב, ישנו מסלול לימודי רפואה מיוחד למצטייני התואר השני והשלישי. בין המחלקות השונות יש קרדיולוגיה, נוירולוגיה, רפואת משפחה ועוד. באוניברסיטה העברית, 7 שנות הלימוד מתחלקות כך שבהתחלה לומדים לימודי טרום רפואה, לאחר מכן מתקיימים לימודים פרה קליניים, והחלק האחרון כולל לימודים קליניים. לימודי הטרום רפואה כוללים נושאים כמו פיזיקה, אנגלית, ביולוגיה, כימיה ועוד. בטכניון, חלק מהלימודים מתקיים בבתי החולים ובמרפאות. לימודים קליניים אלו כוללים ביקורים מודרכים, סמינריונים, הרצאות ועוד. לימודי רפואה בחו"ל פופולאריים במדינות כמו הונגריה ואוקראינה, וישנם יעדים נוספים בהם לומדים גם סטודנטים לימודי רפואההמגיעים מישראל. חלק בוחרים זאת בשביל החוויה והתרבות השונה, אחרים מגיעים לאחר שלא הצליחו להתקבל למסלול לימודי רפואה בארץ.

לימודי רפואה תנאי קבלה

לפני שבודקים מה הם תנאי הקבלה ללימודי רפואה בישראל, חשוב לדעת גם מי רשאי להגיש בקשה לרישום ללימודים בתחום זה.  ישנם מס' קריטריונים המעניקים זכאות לבקשת רישום לבדיקה ראשונית של קבלה ללימודי רפואה בישראל, וכן קריטריונים לתנאי קבלה לאחר רישום, הבולטים ביניהם:

  • סטודנטים שמלאו להם עשרים שנה.
  • ציון פסיכומטרי בתוקף 700 ומעלה, לא פחות. תעודת בגרות מלאה. מתבצע שקלול בין הבחינות.
  • תואר ראשון אקדמי
  • ידע מספק במקצועות הפיזיקה, כימיה ומתמטיקה.
  • בעלי תואר ברפואת שיניים
  • מכינה קדם אקדמית (אוניברסיטאית) עם ציון ממוצע של 90 לא פחות.

הנ"ל מס' קריטריונים בודדים מתוך מכלול הנדרש מסטודנטים המעוניינים להתקבל לשבע שנות לימודי רפואה בישראל. את מלוא הקריטריונים והתנאים לקבלה תוכלו למצוא במוסדות הלימוד המציעים מסלול לימודים זה. כאמור: אוניברסיטת בן גוריון בנגב, הפקולטה לרפואה בצפת, טכניון, אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית.  וכן בלינק זה.

התמחויות במסגרת לימודי רפואה

מי שמסיים מסלול לימודי רפואה בעצם מסיים את לימודי הבסיס. ישנה האופציה להמשיך וללמוד בכדי לרכוש התמחות בתחום ספציפי, למשל אונקולוגיה, כירורגיה, רפואת ילדים, רפואה פנימית, אף אוזן גרון, רפואת עור, פסיכיאטריה, גריאטריה ועוד. להתמחויות השונות משך זמן לימודים שונה. ישנם גם מקצועות על המיועדים למי שכבר סיים לימודי התמחות כלשהי. זוהי מעין התמחות שנייה וממוקדת יותר, שנמשכת עד שלוש שנים. רופא המומחה לרפואה פנימית, יכול להמשיך באופציה של לימודי רפואה בקרדיולוגיה שזו בעצם רפואת לב, בהמטולוגיה שזו רפואת מערכת הדם, ועוד סוגים שונים של התמחויות. כירורגים יכולים להתמחות בכירורגית כלי דם, כירורגית לב חזה ועוד.

יש מי שיודע עוד בטרם החל לימודי רפואה איזו התמחות ירצה בהמשך. אחרים מעדיפים לחכות ולראות בהמשך איזה תחום ימשוך אותם יותר מהאחרים. חשוב לבחור בהתאם למה שמעניין את הרופא לעתיד, כמו גם לנסות למצוא משהו שיהיה פרקטי מבחינת אפשרויות התעסוקה. חלק מההתמחויות מתאימות יותר לעבודה בקליניקות הפרטיות, למשל גניקולוגיה, רפואת מין, רפואת ילדים, רפואת עור וכדומה, בעוד אחרות נותרות בעיקר בתחומם של בתי החולים.