יום חמישי , 13 יוני 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודי רפואה ורווחה » לימודי רפואת שיניים
לימודי רפואת שיניים

לימודי רפואת שיניים

תחום רפואת השיניים הינו תחום רחב ומקיף הנוגע בכל אזור הפה, השיניים והלסת. לרופא שיניים תפקיד חשוב הן באיתור נכון של הבעיה והן במתן פתרונות וטיפול באמצעות טכניקות מתקדמות וציוד חדיש ומתאים. כיום תחום זה מאוד מתפתח ומספק מענה מהיר, מקצועי ואיכותי למטופלים אשר סובלים מבעיות שיניים שונות. לימודי רפואת שיניים נחשבים ללימודים מאתגרים אך מספקים במיוחד, גם בישראל.

התמחויות שונות בתחום

בעבר טיפולי שיניים היו מבוצעים על ידי רופאים כלליים, אך כיום, עם התפתחות טכניקות וכלי טיפול יעודים בנושא, הפך תחום רפואת השיניים בישראל לתחום לימודים נפרד בפני עצמו. לימודי רפואת שיניים נחלקים בדומה לתחומי רפואה אחרים לסוגים שונים של התמחויות. בכל מקרה תמיד לומד הסטודנט את הנושאים הכללים ולאחר מכן מתמחה בתחום הספציפי בו הוא בחר. בין ההתמחויות הנפוצות בתחום רפואת שיניים ניתן לראות: התמחות בהשתלות שיניים, התמחות ביישור שיניים, התמחות בפנים השן, התמחות באנדודנטיה – אשר הופכת את הסטודנט לאיש מקצוע, מומחה לטיפולי שורש, התמחות במחלות בפנים הפה וכיוצא בזה.

לימודי רפואת שיניים תנאי קבלה

בכדי ללמוד במוסדות ההשכלה לימודי רפואת השיניים יש להציג ציון בגרות ממוצע מינימאלי של 10.5 ולהציג ציון פסיכומטרי של 650 ומעלה. עבור בוגרי מכינות דרישת הסף הינה ציון סופי מינימאלי של 95. באם יציג סטודנט ציון פסיכומטרי של 700 ומעלה, יוכל להתקבל גם אם ציון הבגרות שלו נמוך מ- 10.5 אך גבוה מ-10.3 . יש לזכור כי תנאי הקבלה משתנים בין מוסדות הלימוד השונים בארץ, על כן מומלץ לברר מה הם תנאי הקבלה ללימודים בכל מוסד נבחר.

רפואת שיניים לימודים בישראל

יש מוסדות אקדמאים שונים בישראל בהם ניתן ללמוד רפואת שיניים. באופן עקרוני תוכנית הלימודים אורכת כשש שנים לערך, ובסיומה מקבל הסטודנט תעודת רופא שיניים מוסמך. תוכנית הלימודים נחלקת לכמהמספר שלבים:

  1. בשנה הראשונה נלמדים נושאים טרום רפואיים. לימודים אלו נערכים בבתי ספר לרפואה, בבתי ספר לרפואת שיניים ובפקולטה למדעי הטבע. בשלב זה הקורסים שנלמדים הינם קורסים עיוניים.
  2. שנתיים נוספות כוללות לימודים פרה קליניים בתחום רפואת השיניים ובסיומם מקבל הסטודנט תואר בוגר במדעי הרפואה. מי מהסטודנטים שהצליח לסיים שלב זה בציון ממוצע הגבוה מ- 75 יוכל להמשיך ללימודים הקליניים.
  3. שלוש שנות לימודים נוספות מכונות שלב הלימודים הקליניים. במסגרתם נעשית עבודה מעשית במחלקות השונות. במהלך הלימודים הללו מתמחה כל רופא שיניים בתחום המעניין אותו. אם מדובר על תחום טיפולי שורש, בתום שלב זה יקבל הסטודנט תואר מומחה לטיפולי שורש.

תעודת רופא שיניים מוסמך

במסגרת לימודי רפואת שיניים יקבל הסטודנט בתום 3 שנות לימודים תואר בוגר בתחום רפואת שיניים. בתום הלימודים, לאחר שש שנים, יקבל הסטודנט תואר D.M.D – דוקטור לרפואת שיניים.

איפה לומדים רפואת השיניים?

בישראל יש שני מוסדות לימוד בהם ניתן ללמוד את תחום רפואת השיניים – אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית בירושלים. בוגר לימודי רפואת שיניים יכול בתום לימודיו להתחיל לעסוק במקצוע דרך קופות החולים או באופן פרטי.

כמה עולה תואר ברפואה?

החלטתם שרפואת שיניים זה התחום שלכם? כעת אתם מוזמנים לבדוק כמה זה יעלה לכם. באמצעות טופס השוואת מחירים חכם, תוכלו לבצע השוואת מחירים מהירה בין מוסדות הלימוד שמציעים לכם את מסלול הלימודים המבוקש. שימוש בטופס החכם מעניק לכם את האפשרות לחסוך שתוכלו להתחיל ללמוד עם חיוך.