יום רביעי , 17 יולי 2019
המלצת העורך

לימודי שפות

לימודי שפות יכולים להיות במסגרת לימודי חובה, למשל בבתי הספר, במסגרת לימודי תואר במוסדות להשכלה גבוהה, ויכולים להיות גם מבחירה. ישנן אופציות רבות ללימודים מעין אלו, למשל שיעורים פרטיים, שיעורים בקבוצות, חוגים במתנ"סים, בתי ספר לשפות, ועוד. כאשר מדברים על לימודי שפות ישנה חלוקה לפי גילאים, ולפי רמות. למשל אנגלית לילדים בגילאי כיתה א', תועבר באופן שונה מאשר אנגלית ברמת מתחילים המועברת לקבוצת בני גיל הזהב. לימודי שפות יכולים להיות בשפה אחת ויכולים לשלב גם יותר מכך, למשל מישהו שנרשם במסגרת לימודים של בית ספר לשפות, גם לצרפתית וגם לספרדית.

הבחירה בקורס לימודי שפות המתאים תושפע במידה רבה מהמטרה אותה רוצים להשיג. למשל, אם זה קורס שמטרתו הרחבת הידע הכללי, אפשר לקחת קורס פחות תובעני, ויותר גמיש בשעות, כשמדבור במטרה כמו קורס לימודי שפות שמייעד אותך לדבר איטלקית שוטפת בכדי שתוכל ללמוד במוסד השכלה גבוהה באיטליה, יש צורך במוסד שהתעודה שלו מוכרת, ושהרמה מספיק גבוהה בכדי שתשלוט בשפה במידה הרצויה, בתום הלימודים.

לימודי שפות המבחר הקיים

ישנו מגוון רחב של שפות עבור מי שבוחר קורסים של לימודי שפות. ישנם קורסים בשפה הסינית, יפנית, רומנית, גרמנית, אנגלית, ערבית, צרפתית, הולנדית, פורטוגזית, ספרדית, איטלקית, יידיש, יוונית, אנגלית עסקית, ועוד. אנשים מגיעים ללמוד שפות מסיבות שונות. יש את מי שזקוק לנקודות בתואר ולוקח שפה כקורס בחירה, יש מי שהעבודה שלו מצריכה לימודי שפות, יש את מי שרוצה ללמוד רוסית כדי שתוכל לתקשר עם ההורים של בעלה היות ואינם יודעים כמעט עברית, יש את מי שלומד ספרדית לפני טיול לדרום אמריקה, מי שלומד הולנדית לפני מעבר מוגרים להולנד, ועוד מגוון סיבות.

מבין הקורסים השונים המוצעים בתחום לימודי שפות אפשר למצוא גם חלוקה לרמות. למשל ישנם קורסים המיועדים למי שאינו מכיר את השפה כלל. קורסי בסיס מלמדים אוצר מילים התחלתי, ונתונים כלי ביכולת ליצור שיחה, קריאת טקסטים, וכדומה. קורסים מתקדמים יותר של לימודי שפות מלמדים אוצר מילים עשיר יותר, וישנם קורסים ברמה מספיק גבוהה כדי לאפשר למסיימים לדבר שוטף ולהצליח לתקשר בהצלחה עם דוברי אותה השפה. בשפה האנגלית ישנו מבחר רחב, ואפילו אפשרות ללימוד אנגלית עסקית.

לימודי שפות – המבוקשים

  • לימוד אנגלית – כראוי לשפה המדוברת בעולם, ישנו ביקוש גבוה ללימוד השפה האנגלית. אם אנגלית למתחילים ואם אנגלית למתקדמים ועסקים. לא צריך סיבה ללמוד את השפה. אנגלית היא שפה שיכולה לסייע בכל מקום אליו תגיעו, אם בתור תיירים בחו"ל ואם בתור ישראלים. ללמוד אנגלית אפשר במקומות שונים, החל מקורסים מקצועיים במוסדות הלימוד בארץ, ישנם קורסים ללימוד אנגלית באינטרנט, במגוון שיטות ותוכניות לימוד, אפשר לקחת מורה פרטי און ליין או לימוד אחד על אחד בבית. לדעת אנגלית כיום זו כבר לא המלצה, כולם צריכים לדעת לפחות את הבסיס להצלחה.
  • לימוד ערבית – השפה השנייה המדוברת בישראל, ערבית. מעצם עובדה זו לימוד ערבית מבוקש עד מאוד בישראל. לימוד ערבית יכול לסייע בתקשורת עם דוברי ערבית החלשים בשפה העברית, ישנה לאחר הקורס האפשרות לתקשר בחו"ל בשפה זו. כאשר אתם בעלי ידע בשפה הערבית גם האופציות בשוק העבודה גדלות עבורכם. לימוד ערבית מאוד דומה לעברית, ואפילו מעניין.

          

 

  • לימוד רוסית – העליה הגדולה לישראל מרוסיה, הביאה איתה את הביקוש הגדל של לימוד רוסית במוסדות השונים. לימוד שפה זו נחשב מורכב לכן מומלץ ללמוד רוסית לצד איש מקצוע. בקורסי הרוסית השונים הלימודים מתחלקים לרמות מעצם הקושי שבלמידת השפה. לימוד רוסית מתבצע בבתי ספר ללימודי שפות רבים בארץ וכן ניתן למצוא אותם גם און ליין ברשת.  רוסית היא השפה המדוברת בשש ארצות דבר המעניק יתרון ללומדים את השפה בעתיד.
  • לימוד ספרדית – לימוד ספרדית יכול להיות לצורך נוחות במהלך טיול או נסיעת עסקים לספרד והמדינות הדוברות שפה זו. כאשר אתם יודעים ספרדית תוכלו לעבוד כמדריכי תיירים בארץ או בחו"ל, תוכלו ליהנות מתקשורת טובה עם דוברי הספרדית, ותוכלו ליהנות ממדיה המציגה בספרדית. (קולנוע, מצגות, סרטים וכיו"ב). לימוד ספרדית מספק יתרון כשפה השלישית המדוברת בעולם, תוכלו ליצור קשרים בקלות מאחרים ללא ידע בשפה.
  • לימוד גרמנית – גרמניה ידועה בקשריה העסקיים עם ישראלים. השפה הגרמנית יכול לסייע רבות לדובריה בעסקים ובקשרים מעבר לים. גרמנית היא שפתם העיקרית של מרבית הדור השלישי בישראל, שמוצאם מגרמניה. לימוד אנגלית יכול לסייע בתקשורת עם דור שלם וכן ניתן להתפרנס מתפקידים במקומות עבודה אשר דוברי גרמנית הם הציבור איתו שוהים, עובדים, נהנים והכי חשוב מבינים. לימוד אנגלית גם הוא מתבצע במסר רמות ושיטות.

            

  • לימוד איטלקית – מדוע איטלקית? מעבר ליתרון שיש לידיעת האיטלקית בביקור באיטליה לרגל חופשה או עסקים, טוב שתדעו איטלקית שאפשר יהיה לתקשר <בנוחות עם דוברי השפה. איטלקית טובה יכולה להיות ליתרון עבור סטודנטים אשר טסים ללמוד רפואה באיטליה, הידועה כארץ הפופולארית ללימודי רפואה אצל סטודנטים רבים, אך לא רק לשם כך. לימוד איטלקית כהעשרה, לידיעה, להנאה מעוד שפה.
  • לימוד צרפתית – את הצורך בצרפתית טובה לבטח יודעים תושבי מרכז הארץ, בעקבות הגל התיירותי מצרפת, שנמצא כל עונות השנה בישראל במגמת צמיחה. לימוד צרפתית יסייע לכל אחד לתקשר בישראל עם התיירים, ובצרפת עם התושבים והמארחים. צרפתית תסייע לכם גם ובעיקר אם אתם מגיעים מעולם הקולנוע ותעשיית הרוקחות והרפואה.

       

איפה לומדים?

לימודי שפותישנן אפשרויות רבות של מקומות בהם מתקיימים לימודי שפות. באוניברסיטאות השונות למשל, בבתי ספר המלמדים שפות, בחוגים, ועוד. אם יש צורך בתעודה, כדאי לבחור במוסד המספק זאת, אם זה לקראת נסיעה או בשביל הידע הכללי, ישנה גמישות רבה יותר בבחירה, וחשוב לבדוק מי מציע את התכנים שהכי נחוצים לכם.

בכדי לבחור את המקום שייתן לכם את המענה הטוב ביותר מבחינת לימודי שפות, הגדירו לעצמכם קודם כל מה מטרת הלימוד. למשל, אם אתם נהנים משליטה על שפות רבות, עד כה אתם שולטים כבר באנגלית וספרדית, וכעת ברצונכם להכיר את השפה הצרפתית. בדקו עם עצמכם, איזו רמה רצויה לכם והאם יש לכם תאריך יעד או שמשך זמן לימודי שפות אינו משנה לכם. אם מצאתם שאתם רוצים רמה גבוהה של צרפתית מדוברת ושמשך זמן הלימוד אינו משנה, חפשו בין בתי הספר המציעים קורסים ברמות של מתחילים ובינוניים, כך שתוכלו להמשיך באותו המוסד של לימודי שפות מקורס המתחילים לקורס ההמשך.

לימודי שפות ברמה גבוהה לצרכים שונים

אם אתם עומדים בפני נסיעת לימודים לחו"ל, למשל התקבלתם ללימודי רפואה בהונגריה. במידה ותרצו להגיע מוכנים, ולשלוט בשפה ברמה גבוהה מאוד, כדאי שתחפשו מוסד המציע לימודי שפות ברמה גבוהה. במידה וחשובה לכם התעודה, מצאו מוסד שמעניק לכם תעודה שכזו בתום הלימודים, כמובן וזאת במידה ועמדתם בדרישות הקורס בהצלחה. אם אתם מתכננים טיול בדרום אמריקה בעוד כשנה, ותרצו לדעת לתקשר עם המקומיים, חפשו תוכנית לימודי שפות שמציעה שליטה גבוהה בשפה המדוברת, ואולי מעט תקשורת כתובה, כך שתוכלו לקרוא שלטים, תפריטים של מסעדות, וכדומה. כשזו מטרתכם, לא תמיד תחפשו דווקא מקום שמעניק תעודה, ואולי תעדיפו דווקא אופציה של לימודי שפות פרטני או בקבוצות קטנות. לימודי שפות באופן זה מאפשר לכם להתקדם בקצב שלכם, ולכוון את המורה לרמה הנדרשת לכם, לסוג אוצר המילים הנחוץ לכם, וכדומה. פרמטרים נוספים שיש לקחת בחשבון בבחירת מקום הלימוד, הוא המיקום הגיאוגרפי, מחיר, ימים ושעות, רמת הלימוד ועוד.