יום חמישי , 18 יולי 2019
המלצת העורך

מכון ויצמן למדע


מכון ויצמן הוא מכון מחקר מיוחד במינו אשר עוסק בתחומי מדעי הטבע והמתמטיקה, אשר נמצא בעיר רחובות. המכון מוגדר גם כאוניברסיטה בזכות מדרשת פיינברג, ומדי שנה הוא מקבל אלפי סטודנטים חדשים לתואר ראשון, שני ושלישי. מכון ויצמן הינו המוסד להשכלה גבוהה השלישי שהוקם במדינת ישראל, והוא הוקם על ידי החוקר בתחום הפיזיקה והכימיה העולמי, חיים ויצמן. כיום מכון זה הינו מכון מחקר בעל שם עולמי ובו לומדים בין היתר סטודנטים רבים ממדינות העולם. המכון ביסודו היה מקום אקדמאי למחקר אודות תהליכים כימיים שונים אשר עוד לא נודעו לאנושות אז. עם הזמן הפך מכון ויצמן למוסד אקדמאי לכל דבר, וכיום הוא מקבל אלפי סטודנטים חדשים לרכוש השכלה גבוהה בין כתליו.

ההיסטוריה של מכון ויצמן

מכון ויצמן נוסד בשנת 1934 ונקרא אז מכון זיו על ידי חיים ויצמן. החוקר בתחום הכימיה חיפש אחר ההסבר לתהליכים כימיים אשר מתרחשים בצומחים מסוגים שונים. מטרתו של חיים ויצמן הייתה למצוא שיטה חדשה לגידול דשנים באופן מלאכותי, דבר שהיה יכול לעזור רבות לחקלאות במדינה היהודית החדשה דאז. חיים ויצמן הצליח לקבל מימון ממשפחות של יהודים מחוץ לארץ. חיים ויצמן הצליח לסיים את מחקרו עוד בימיו ולאחר מותו המכון נקרא על שמו- מכון ויצמן. סביב מכון ויצמן הוקמו מכון וייצמן למדעמוסדות אחרים כדוגמת בניין זיסקינד אשר משמש עד היום כמוסד לימודים אקדמאים ומכון למחקרים ביולוגיים.

יחידות אקדמאיות של מכון ויצמן

מכון ויצמן כיום כולל חמש פקולטות עיקריות:
פקולטה לביולוגיה
פקולטה לכימיה
פקולטה לפיזיקה
פקולטה למתמטיקה ולמדעי המחשב
פקולטה לביוכימיה

הסטודנטים לתארים מתקדמים לומדים במסגרת הלימודים של מדרשת פיינברג. מכון ויצמן הוא המוסד להשכלה גבוהה היחידי בישראל ששפת ההוראה הרשמית שלו היא אנגלית. כתוצאה מכך מכון ויצמן מצליח לקבל אלפי סטודנטים זרים בכל שנה. למרות הרשמיות של השפה האנגלית במסגרת הלימודים במוסד אקדמי זה, ניתן להעביר קורסים מסוימים בשפה העברית, במידה וכלל הסטודנטים הינם דוברי עברית, וכן גם מרצה הקורס. השפה האנגלית נבחרה כשפה להעברת השיעורים, בשל העובדה כי חסרות מילות טכניות רבות בשפה העברית לצורך העברת שיעורים על תהליכים כימיים.

היכן משתלבים בוגרי מכון ויצמן

מכון ויצמן נחשב למכון מחקרי כימיה הגדול ביותר בישראל, וכן הוא בעל שם עולמי. בוגרי מכון ויצמן יכולים להשתלב בתעשייה הכימית והחקלאית של ישראל. מאז קיומו של המכון הצליחו בוגריו לרכוש מוניטין רב ולהביא חידושים רבים לעולם הכימיה בעולם. בוגרי מכון ויצמן היו מעורבים ישירות בהישגים גדולים בעולם הכימיה והפיזיקה, כדוגמת המחשב "ויצק", המחשב הישראלי הראשון שהיה גם בין הראשונים בעולם. מחשב "ויצק" היה אביו של המחשב היותר מפורסם בשם "גולם". כהמשך של פיתוח מחשבים העוסקים במחקר תהליכים פיזיים וכימיים, נבנה בסוף שנת 2004 המחשב הביולוגי הראשון בעולם על ידי הפרופסור אהוד שפירא.

המבנה הכללי של מכון ויצמן

בשטח המכון נמצאים מבנים רבים אשר ידועים באופן בניה מיוחד מינו: החל מהמבנים הישנים ביותר אשר נבנו על ידי האדריכלים הגדולים של ישראל, וכלה במבנים החדשים הבנויים על פי טכנולוגיות ההיי-טק המתקדמות. גם אם אין בכוונתכם להירשם ללימודים במכון וזה, מומלץ מאוד להגיע לביקור בשטח של מכון ויצמן. הארכיטקטורה העשירה של מכון ויצמן יכולה להתחרות עם המבנים הכי מתקדמים ומיוחדים בעולם.

שטח מכון ויצמן פתוח משלושה כיוונים. השער הראשון נמצא ברחוב הרצל מול דרך יבנה שבעיר רחובות, שער הפקולטה נמצא גם הוא ברחוב הרצל מול השער הראשי של פקולטת החקלאות. השער האחרון הינו "שער הארמון" אשר משמש כשער אחורי של המוסד האקדמי.

תחומי המחקרים במכון

ארכיאולוגיה, ביוכימיה – אבולוציה, מדעי הצמח, ביולוגיה מולקולרית של התא, גנטיקה מולקולרית – ביואינפורמטיקה, כימיה – ביולגיה מבנית, מדעי החומר, מדעי הננו, מדעי המחשב, מחקר ביורפואי – סרטן, מתמטיקה, נוירוביולוגיה, סביבה – אנרגיה חלופית, פיזיקה – אסטרופיזיקה, פיזקה של חלקיקים, פיזיקה קוונטית.

פרטים נוספים

רחוב הרצל מול דרך יבנה, רחובות
טל': 08-9343856/52
פקס: 08-9344132

מכון ויצמן למדע – רחובות – מפת הגעה


הצג מפה גדולה יותר