יום ראשון , 14 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודים בישראל » מכללה או אוניברסיטה לימודים לתואר שני

מכללה או אוניברסיטה לימודים לתואר שני

מכללה או אולי לימודים באוניברסיטה? ההבדלים

לימודים לתואר ראשון הוא היום כמעט סטנדרט מינימלי בקבלה לרוב מקומות העבודה ובמיוחד לאטרקטיביים שבהם. לימודים לתואר שני נותנים לכם הרבה מעבר ליסודות הבסיסיים : הרחבה של ידע קיים, רכישת מקצוע, שדרוג ניכר במקום העבודה או תחילתה של קריירה אקדמית. בשונה מלימודי תואר ראשון, רוב הסטודנטים לתארים מתקדמים כבר משולבים בשוק העבודה וחלקם כבר בעלי משפחות או מחוייבויות כלכליות שלא מאפשרים חיי תפרנות סטודנטיאליים. הלימודים המעמיקים בתואר השני הם מעמסה כלכלית רצינית שרבים מתקשים לעמוד בה. היסטורית, מקובל לראות באוניברסיטאות מוסדות יוקרתיים יותר, אבל בשנים האחרונות עולה רמת הלימוד והיוקרה של המכללות המובילות והיא לא מביישת אף אוניברסיטה בארץ.

עלות שכר הלימוד

שכר הלימוד במכללות הוא בדרך כלל גבוה פי שתיים או שלושה משכר הלימוד המסובסד על ידי המדינה, של האוניברסיטאות. בחלק מהמקרים שכר לימוד לתואר שני במכללה יכול להגיע גם למאה אלף שקלים. יחד עם זאת, מסלולי הלימוד הגמישים שפותחו במכללות מאפשרים גם לימודי ערב, כך שניתן לשלב בהם עבודה רצינית במשרה מלאה. הרבה סטודנטים לתואר שני בוחרים במסלולים האלה שמאפשרים להם להתקדם מקצועית ולהתפרנס בכבוד תוך כדי לימודים ולראייה, מספר הסטודנטים ההולך וגדל במכללות בארץ.

תנאי קבלה

ספי הקבלה הגבוהים למקצועות המבוקשים באוניברסיטאות תמיד עוררו תרעומת וביקורת קשה. מספר המקומות המוגבל באוניברסיטה דורש סינון על בסיס אקדמי, למרות שברור שלא הוא קובע איכות מקצועית בעתיד. המכללות פתחו את שעריהן לקהל רחב יותר והן מאפשרות להרבה יותר אנשים להינות מלימודים בתחום שבחרו. למרות ספי הקבלה הנמוכים יותר החוגים המובילים במכללות מוסיפים להוציא משורותיהם אנשי מקצוע ואקדמיה מצויינים ורשימת הבכירים במשק ובעולם המחקר שצמחו על ספסלי המכללות הולכת ומתארכת.

תוכנית הלימודים

מלבד הגמישות במבנה הלימודים, המכללות בישראל היטיבו לזהות את החולשה במוסדות האוניברסיטאיים בארץ ולהצטיין דווקא בה. האוניברסיטאות הן קודם כל מרכזי מחקר ובהתאם הן מכוונות ללימוד תיאוריה נרחב. המכללות רואות לנגד עיניהם את שוק העבודה ומתאימות את תכני הלימוד לדרישות מעסיקים ולעבודה פרקטית בשטח. מעסיקים רבים יודעים היום להעריך בוגר תואר שני במכללה, שמגיע מוכן לעבודה, עם הרבה ידע והתנסות מעשית במקצוע, על פני בוגר אוניברסיטה שבסיס הידע התיאורטי שלו רחב יותר אבל היכולות המעשיות שלו מצומצמות יחסית.

לימודים בישראל

יחס אישי ואיכות ההוראה

אל מול המשבר המתמשך בהשכלה הגבוהה הממסדית בישראל, שסובלת מגרעונות תקציביים ומבריחת מוחות לחו"ל, המכללות המובילות בארץ משגשגות ויכולות להרשות לעצמן מתקנים נוחים וחדישים, ציוד מתקדם ולאפשר לסטודנטים שלהם להתנסות מעשית בתנאי מעבדה בחומר הלימוד. היחס האישי לו זוכה סטודנט במכללה טוב יותר. המכללות משקיעות בזמן הנחייה בין מרצה לתלמידיו, מה שבא לידי ביטוי בין היתר בחניכה צמודה ומסורה יותר בפרוייקטים גדולים ובעבודות תיזה. המכללות מתהדרות היום בצוות אקדמי מוביל, המוערך בעולם המחקר כמו גם בשוק הפרטי כאנשי מקצוע. בתואר שני ובתארים מתקדמים הדבר בולט במיוחד – הרבה דוקטורים ופרופסורים ידועי שם שמלמדים באוניברסיטה מלמדים במקביל גם במכללות. נראה שהיום הפערים ברמת ההוראה בין האוניברסיטאות למכללות זניחים ובחלק מהמקרים ידן של המכללות על העליונה.

הבחירה בין מכללה לאוניברסיטה ללימודי תואר שני צריכה לקחת בחשבון פרמטרים רבים. שכר הלימוד במכללות אמנם גבוה משמעותית, אבל הפערים בעלות מתקזזים בקלות במסלול לימודי ערב שמאפשר עבודה משתלמת והתקדמות מקצועית. יחד עם ההערכה לה זוכים בוגרי מכללה בתהליכי גיוס עובדים למשרות אטרקטיביות, כמי שמוכנים יותר להקלט במקצוע בקלות, הופכים הלימודים במכללה לכדאיים מתמיד.