יום ראשון , 14 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודים בישראל » קורסים מקצועיים או לימודי תואר ראשון?
קורסים מקצועיים או לימודי תואר ראשון?

קורסים מקצועיים או לימודי תואר ראשון?

ישבתי עם חבר שלימודי התואר הראשון שלו מקרטעים מעט ופתחנו את מדורי הדרושים בעיתון ובאינטרנט, רק כדי להתעדכן מה המצב בשוק העבודה. התמונה שהתגלתה לפנינו די הדהימה אותנו – עבודה דווקא יש, רק שהמקצועות שאותם מחפשים מודעה אחר מודעה הם אינם המקצועות שלומדים במסגרת תואר ראשון.

לימודי מקצוע

קורסים מקצועיים היו מאז ומתמיד. בעבר, כאשר לימודים אקדמיים לא היו כה פופולאריים והכל היה הרבה פחות מתוחכם, צעירים רבים היו מגיעים לתיכון וכבר שם או לכל המאוחר בצבא מתחילים לקבל הכשרה מקצועית בתחום שמעניין אותם, בין אם זה רכב, חשמל, ריתוך או נגרות.

בחורים צעירים היו בעלי מקצוע או שוליות כבר בגילאי העשרים לחייהם והכל נראה היה יותר מסודר ויותר פשוט.

הבחורות לא קופחו וגם הן קבלו הכשרה מקצועית בתחומים שבזמנו נחשבו לנשיים והולמים ככלכלת בית, מזכירות, בישול וטיפול. וכיוון שהעולם היה כה שונה מזה שאנו מכירים היום תחומים אלו אכן סייעו למרבית הנשים אשר הפכו לעקרות בית בזמן שהבעל מפרנס. ובמידה והן עבדו בעצמן לרוב היו אלו משרות מקצועיות אשר אפשרו להן להגיע בזמן ולקחת את הילדים מהגן.

עם התפתחות המוסדות האקדמיים בעולם ובארץ החלו יותר ויותר צעירים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה ותוך דור אחד נעשה שינוי אדיר בין הדרישה של הקהל הצעיר ללימודי מקצוע לבין הדרישה ללימודי תואר אקדמי.

השינוי נעשה בעקבות השאיפה האישית לצבירת ידע ומימוש עצמי, בעקבות השינוי התפיסתי של יוקרת התואר למול עבודת הכפיים, בעקבות האפשרויות הכלכליות שנפתחו בפני הדור החדש שלא לכלכל את עצמם מייד עם סיום לימודיהם התיכוניים אלא להעזר בהוריהם.

מגוון גורמים הביעו תמיכה פומבית ולא פומבית בכניסה מאסיבית של צעירים וצעירות למוסדות האקדמיים ועשו כן על ידי הבטחת מלגות, קביעת דרישות קבלה חדשות לעבודה ויצירת מדרג חברתי חדש בו בעל התואר האקדמי מוצב גבוה יותר מעובד הכפיים.

המצב החדש הביא לירדה חדה בבעלי מלאכה מוכשרים ומקצועיים ובתלמידים חדשים המעוניינים להתמחות בתחומים אלו. מוסדות אקדמיים להכשרה מקצועים אשר הציעו קורסים מקצועיים לחשמלאים, שיפוצניקים, מוסכניקים, טכנאים, מכונאים, נהגים, נגרים, רתכים, פועלי בניין ועוד ועוד מצאו את עצמם עם מספר תלמידים מועט וחלקם החלו לאחד קורסים ואפילו לסגור.

במשק השינוי הנראה לעניין היה קצת יותר איטי שכן במשך תקופה מסויימת עדיין היו מספיק בעלי מקצוע מוכשרים שענו על הדרישה ורק כעבור כמה שנים, כאשר הם הזדקנו ולא היה למי להוריש את העסק החל להציף את לוחות הדרושים זרם מודעות בלתי פוסק של מודעות דרושים במגוון מקצועות שהדרישה אליהם אינה כוללת לימודי תואר ראשון.

לימודים לתואר ראשון

אז מה לומדים?

כיום רבים מבינים שתואר אקדמי ראשון יכול להוות מרכיב סטטוס אך הוא לאו דווקא מהווה הבטחה לעבודה ופרנסה יציבה. אנשים רבים שמחליטים לא לוותר על לימודי התואר מתחילים במקביל לפתח קריירה מקצועית שאינה תמיד חופפת את תחום לימודי התואר שלהם. אחרים מסיימים את התואר האקדמי ופונים לרכישת השכלה מקצועית בקורסים המקצועיים השונים.

ורק חלק קטן יחסית מהצעירים מוותרים לחלוטין על לימודי התואר ופונים ישר ללימודי מקצוע. והרי אם נחשוב על כך, בזמן אמת, וגם אם תקרוס הכלכלה האנשים שאת שירותיהם נצטרך הינם מוסכניקים, שיפוצניקים, טכנאים וחשמלאים ולאו דווקא פרופסורים בעלי שם שיוכלו להסביר לנו את התופעה. הלוא כן?