יום ראשון , 14 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » קורסים מקצועיים » קורס הנהלת חשבונות
קורס הנהלת חשבונות

קורס הנהלת חשבונות


ישנם מספר קורסים שכאשר מחליטים ללמוד אותם למעשה מבטיחים תעסוקה והכנסה עתידית. מדובר במספר מקצועות שתמיד, ולא חשוב מה המצב הכלכלי במשק, יש להם ביקוש. אחד מהמקצועות הללו הוא הנהלת חשבונות.

מה זה בכלל הנהלת חשבונות?

כאשר מדברים על הנהלת חשבונות מדברים על תיעוד פעילות פיננסית של יישות חשבונאית. פעילות פיננסית כוללת בתוכה תנועות כספיות ולא כספיות של היישות כהוצאת חשבוניות, קבלות, רישום רכישות ומכירות. מדובר בשימרה על הסדר מבחינה פיננסית – דאגה שכל תנועה פיננסית תהיה מתועדת ובעלת תיוג ותאריך מתאים. בפועל מדובר באדם, העובד בחברה או בעסק, שאחראי לקבל חשבוניות מס, לשלם ולדאוג לקבלת קבלה על שם העסק, להוציא חשבוניות וקבלות ללקוחות, לדאוג לתלושי שכר ומשכורות ולכך שלא תהיה תנועה בחשבון הבנק שנעשת ללא תיעוד ומעקב. חשוב לציין שאותו אדם אינו רואה החשבון של העסק ויש להבדיל בין השניים. רואה החשבון עוסק בחשבונאות ויכול להישען על הדוחות שמעבירה הנהלת החשבונות ולהתנהל בעזרתם למול רשויות המס.

הנהלת חשבונות בניגוד למקצוע החשבונאות הוא מקצוע שניתן לרכוש תוך זמן קצר יחסית ובאופן הדרגתי. מדובר במקצוע שאינו נחשב מסובך מידי ובאופן מפתיע מקצוע נשי. הקישור של המקצוע לאוכלוסיה הנשית יכול להפתיע כיוון שלמרות שהנהלת חשבונות עובדת הרבה עם לקוחות ועובדים שכירים היא גם עובדת עם מספרים, הרבה מספרים, וחשבונות בנק – תחום שמקושר הרבה יותר לגברים.

כיצד רוכשים את המקצוע?

לימודים בתחום הנהלת חשבונות הם לימודי מקצוע המתנהלים במתכונת של קורסים מדורגים – החל מהנהלת חשבונות סוג 1 וכלה בקורס הנהלת חשבונות סוג 3. כל קורס מכיל תכנים אחרים כאשר מן הסתם מתחילים מהבסיס ולאט לאט עולים ברמת הידע ורמת האחריות. בוגרי קורס הנהלת חשבונות סוג 3 יכולים להתקדם לתפקידים נושקים כחשבי שכר. מכאן שמקצוע הנהלת חשבונות הוא מקצוע דינאמי שניתן להתקדם בו עם השנים וכן לפנות ממנו לכיוונים מקצועיים נוספים. אלמנט זה חשוב לאנשים רבים שחוששים משעמום בעבודה ומשנים של עשייה מונוטונית.

את הקורסים ניתן ללמוד במגוון רחב של מוסדות לימוד המתמחים בתחום. רבים מהנרשמים הם כאלו שכבר עבדו באופן כזה או אחר בהתנהלות למול לקוחות וספקים, מתן תשלום ודרישת תשלום והתנהלות למול הבנק, כך שעולם הנהלת החשבונות מוכר להם. מה עוד שהיום כאשר קיימות עשרות תוכנות ממוחשבות להוצאת חשבוניות וקבלות הכל הרבה יותר פשוט וגם אנשים ללא הכשרה פורמלית יושבים לא פעם על כיסא הנהלת החשבונות. אולם מי שאין לו הכשרה פורמלית בסופו של דבר לא יוכל להתקדם בתחום או לעבוד במקומות גדולים יותר הדורשים אחריות כבדה יותר וידע מקיף. לכן אין לזלזל בלימודים.

מה כוללים הלימודים בתחום הנהלת חשבונות?

הנושאים העיקריים עליהם עוברים במסגרת קורסי הנהלת חשבונות בסיסי הם: מושגי יסוד בבנקאות וביטוח, מושגי יסוד בכלכלה, חישובי רווח והפסד, חשבונאות פיננסית, התהליך החשבונאי השוטף, קניות ומכירות טובין, חשבונאות מעשית – ממוחשבת, התקינה החשבונאית, מס ערך מוסף ועוד.

מרבית הקורסים עוסקים רבות בפן המעשי של העבודה ומכשירים את הסטודנט הלכה למעשה, מה שהופך את הבוגרים לכח עבודה מבוקש. חברות גדולות יודעות שבוגרי הקורסים התנסו בעבודה המעשית והן לא צריכות להשקיע משאבים רבים על מנת להכשירם, אלא רק על מנת לשלבם.

קורס הנהלת חשבונות

קורס הנהלת חשבונות לנשים וגברים כאחד

אפשר לחשוב על מספר סיבות שבשלן עבודת הנהלת חשבונות מתאימה דווקא לנשים ומביאה נשים רבות לעסוק בה. הראשונה היא שעות העבודה נוחות – הנהלת חשבונות מתנהלת מול עובדי החברה, לקוחות, ספקים וכמובן הבנק. כל מי שמנינו כרגע עובד בדרך כלל בשעות בוקר ועד שעות הצהריים או ארבע-חמש, מה שמכונה גם "משרת אם". כמו כן, לרוב אין בעיה שהנהלת החשבונות לא תעבוד בימי שישי וכמובן שאין הכרח לנוכחות של 24 שעות ומשמרות, כל זאת נכון גם לגבי גברים המחפשים עבודה ו\או מקצוע, הנהלת חשבונות פתרון לכולם.

בנוסף, למרות שמספרים וחשבוניות הם חלק בלתי נפרד מהעבודה, כך גם שיחות עם ספקים ולקוחות, עשיית סדר בכלל התשלומים ודרישות התשלום, מעקב אחר כספים ושמירה על תיעוד תקין של התנועות הפיננסיות. וכמו שרבים יודעים – סדר וארגון הם ללא ספק פן נשי אך לא שולל התאמה גברית. כך או אחרת נשים רבות לצד גברים מאיישים משרה זו בגאון ומתקדמים כאחד בעבודתם ללא צורך לוותר על חלקים נוספים מחייהם.