יום שישי , 19 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודי רפואה ורווחה » תואר ראשון ברפואה משלימה – קיים דבר כזה?

תואר ראשון ברפואה משלימה – קיים דבר כזה?


השילוב "תואר ראשון ברפואה משלימה" נשמע מפתה ביותר. הוא מגלם בתוכו הן את מושג התואר הראשון האקדמי שהפך נחשק ויוקרתי, עד שכמעט כל צעיר וצעירה שואפים אליו, והן את הלימודים המרתקים והמסקרנים של תחום לימודי רפואה משלימה. השאלה היא האם קיים דבר כזה תואר ראשון ברפואה משלימה ומאיפה נוצר?

תולדות הרפואה המשלימה

תחום הרפואה המשלימה, או בשמה השני רפואה אלטרנטיבית, התפתח במשך מאות שנים במדינות המזרח והוא כולל בתוכו מגוון רחב ביותר של תורות, שיטות וטכניקות ריפוי והקלה שמיועדות להביא לאיזון גופני ונפשי של האדם, תוך שימוש באמצעים מתוך הרפואה הסינית והרפואה ההודית. מקור השם – רפואה משלימה – נגזר מתוך תפיסת העולם המערבית אשר רואה בתחום רפואה זה השלמה לרפואה הקונבנציונאלית והמוכרת, ולא תחליף או רפואה שוות ערך. במדינות המזרח אין משתמשים בשם זה על מנת לאפיין את סוג רפואה זה, אלא מתייחסים אל השיטות והתורות השונות כחלק בלתי נפרד ממהלך החיים (ממש כפי שאנו נפנה לרופא משפחה).

במסגרת התחום הרחב של רפואה משלימה ניתן למנות נושאים רבים והתמחויות רבות ביותר בהן נטורופתיה, שיאצו, פרחי באך, צמחי מרפא, תזונה הוליסטית, רפואה סינית, אירידולוגיה, טווינא, הומיאופתיה קלאסית, הילינג, רפלקסולוגיה, ארומתרפיה ועוד.

כל אחת מהטכניקות בעלת בסיס תיאוריה וכלים תרפוייטים הייחודיים לה, וגם אם לעיניים מערביות הן יכולות לעיתים להזכיר האחת את השנייה, הן אינן זהות.

כאמור, הטכניקות השונות של הרפואה המשלימה התפתחו במדינות המזרח הרחוק ונלמדו בתוך הקהילה, תוך העברת הידע בין הדורות. מכאן, שבמקור לא פיתחו המורים במזרח תוכנית לימודים המקבילה לתוכניות הלימודים שאנו מכירים בעולם המערבי ומשמשות ללימודי תואר ראשון.

תואר ראשון ברפואה אלטרנטיבית משלימה

כאשר החלו לחלחל שיטות וטכניקות מתחום הרפואה המשלימה אל העולם המערבי החלו אנשים רבים להתעניין לא רק בטיפול עצמו וביכולת שלו לסייע להם מבחינת מרפא, אלא גם בלמידה של הטכניקות והבנתן. מובן שעל מנת ללמוד אותן היה עליהם ליסוע אל מדינות המקור וללמוד, לעיתים בעזרת תיווך של מתורגמן, את תולדות הטכניקה והתיאוריה המלאה של השיטה מהמאסטרים המקומיים. שיטות הלימוד שכמובן אינן פורמאליות כללו שיעורים רבים על גוף האדם, ערוצי אנרגיה, נקודות שונות בגוף האוגרות או עוצרות בהן אנרגיה, סוגי לחיצות, צמחי מרפא, אזורים בגוף המשקפים אזורים אחרים או שדרכם ניתן לאבחן מחלות, טכניקות מגע שונות, הכנת שיקויים מפרחים ועוד.

תואר ראשון ברפואה משלימהשצף האנשים אשר החל להתעניין בלימודים אלו פרח ורבים החלו ליסוע למזרח או ללמוד אצל אנשים שהיו במזרח ודיווחו על עצמם כמרפאים בשיטות השונות. הבעיה הייתה שלעולם המערבי לא הייתה שום אפשרות לבצע בקרה על הלימודים ועל המטפלים, והשוק למעשה היה פרוץ. הדבר הביא לרשלנות רבה בתחום ואף למעשי הונאה.

במקביל ותוך ראיית הנולד החלו לצוץ מוסדות לימוד מערביים אשר פיתחו תוכניות לימוד מבוקרות ומקיפות של שיטות רפואה משלימה, תוך הסתמכות על מורים מהמזרח, מאסטרים אשר הגיעו ללמד את השיטות בתוך המוסדות המוסדרים. כך יכלו השלטונות והציבור להתחיל ולבחון איזה מרפא למד איפה ולהשוות בין התעודות השונות המוצגות להם.

תעודה ממוסד מסודר, לצד הידיעה כי המורים בו הם מאסטרים אשר הגיעו ללמד במערב הפכה ליוקרתית יותר והיוותה מעין תעודת אמינות של המטפל באשר ללימודיו וליכולות שרכש.

לאחר שראו כי טוב פיתחו המוסדות תוכניות לימוד מורחבות הרבה יותר ומקיפות הרבה יותר מאותם קורסים התחלתיים. תוכניות אלו הפכו עם הזמן לבסיס עבור תוכניות לימוד לתואר ראשון במוסדות, כאשר הן משלבות בתוכן מעבר ללימודי הליבה גם קורסים ברפואה מערבית ולימודים קונבנציונאלים יותר דוגמת אנטומיה, פיזיולוגיה, מיקריוביולוגיה וכדומה.

כיום, מציעים מספר מוסדות ברחבי ארץ לימודי רפואה משלימה לתואר ראשון, רובם בני ארבע שנים וכוללים בתוכם הן לימודי בסיס והן לימודי התמחות בשיטה אחת או יותר.

עבודת גמר רפואה משלימה

אם אחת ההתלבטויות בבחירת מסלול לימודי רפואה משלימה היא הגשת עבודת הגמר בסיום הלימודים, תופתעו לגלות כי לא כל מסלול דורש הגשת עבודה סמינריונית על מנת לקבל את התעודה. לפני בחירה בלימוד תחום כלשהו ברפואה אלטרנטיבית בדקו את התנאים של אותו מסלול לימודים. לצד תנאי קבלה, מועדי השיעורים והמבחנים תוכלו גם לראות מה הדרישות מהתלמידים. עבודות גמר בדרך כלל נדרשות להגשה בלימודים שאורכים מספר שנים, ולא באלה הנערכים מס' חודשים לשם קבלת הכשרה בסיסית לטיפול משלים. באמצעות הטופס מעלה או יצירת קשר טלפוני עם צוות היועצים של פורטל הלימודים TO GO תוכלו לדלות כל פרט נוסף שיסייע לכם בהחלטה האם תואר ראשון ברפואה משלימה זה מה שמתאים לכם או מספיק קורס מקצועי קצר להעשרה ורכישת ידע לקבל תעודת מטפל.