יום שלישי , 18 יוני 2019
המלצת העורך

מכללה

הביקוש הרב ללימודי תארים בארץ הובילו לכך שישנו מספר הולך וגדל של מכללות ברחבי ישראל. ישנה מכללה אשר מתמחה בתחום לימודים מסוים כמו למשל תחומי הנדסאות, תחומי חינוך, רפואה משלימה, עיצוב, וכדומה. ישנה מכללה אחרת אשר מעניקה תארים המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה ומכללה נוספת אשר מעניקה תעודה שאינה מוכרת, ואלו שיקולים שיש לקחת בחשבון כשמחפשים מכללה ללמוד בה. במקרה של המכללות שעוסקות ברפואה משלימה למשל, אף מכללה מהן אינה מעניקה תואר מוכר בלימודי הרפואה הסינית למשל, זאת היות והתחום אינו מוכר בארץ כתואר, וזאת למרות שלימודי התחום בחו"ל כן מוכרים לתואר, גם ראשון וגם שני.

מכללה – שכר הלימוד

ישנו פער גדול בעלות שכר הלימוד בין מכללה לבין שכר הלימוד של אוניברסיטה. האוניברסיטאות מציעות שכר לימוד מסובסד שעשוי להיות לעיתים גם כחצי מהעלות של מכללה פרטית, ולעיתים גם בהפרש גבוה מכך, זוהי אחת הסיבות לביקוש הגבוה לקבלה לאוניברסיטאות. סיבה נוספת הינה היוקרה. אך יחד עם זאת ישנן גם מכללות שנחשבות יוקרתיות, ולכן תנאי הקבלה שלהן גבוהים יותר. מתעניינים רבים בלימודים גבוהים מגיעים למכללה כזו או אחרת בגלל תנאי הקבלה הקפדניים של האוניברסיטאות, ויש שיעדיפו מלכתחילה ללמוד במכללה בגלל שמכללות מציעות חוג מסוים ברמה מקצועית, למשל חלק מהסטודנטים לתקשורת יעדיפו מכללה שמציעה יותר קורסים מעשיים, ופחות חומר תיאורטי, יחסית לאותו החוג באוניברסיטה.

ישנו פער גדול לעיתים גם בין מכללה אחת לשניה, דבר אשר מהווה חלק ממכלול השיקולים בבחירת מוסד הלימודים. שיקולים נוספים לבחירה בין מכללה זו או אחרת הם המיקום, היוקרה, רמת הלימוד וכמובן תנאי הקבלה, יש מי שיעדיף לשלם שכר לימוד גבוה יותר מאשר לבזבז זמן וכסף על שיפור ציונים, בעיקר אם יש סיכוי שלמרות המאמצים לא יצליח להתקבל לאוניברסיטה או למוסד האחר שהיה בעדיפות גבוהה יותר, אלמלא דרישות הקבלה.

מגוון תחומי לימוד במכללות

מכללה מציעה מגוון תחומי לימוד, כך למשל מכללת רמת גן של האוניברסיטה הפתוחה, המכללה האקדמית גליל מערבי שמציעה גם מסלולי לימוד של אוניברסיטת בר אילן, הקריה האקדמית קרית אונו, המכללה למנהל, ועוד. מכללה כאמור מציעה לא מעט מסלולי לימוד, כמו כן, ישנן מכללות שמציעות לימודים בתחומים מאוד מסוימים, בין מכללה זו או אחרת ניתן להביא לדוגמא את מכללת שערי משפט שמציעה תארים בתחום המשפטים, סמינר הקיבוצים שמציע תארים בתחום החינוך, מכללה נוספת מכללת תהילה לרפואה הוליסטית, ברושים שמציעה תארים בתחום הרפואה המשלימה, מכללת אורט בראודה להנדסאים, מכללת סלע שמציעה קורסים במחשבים, מכללה נוספת מכללת פסגות ללימודי שוק ההון, מכללת לוינסקי לחינוך, טריידנט מכללה למסחר יומי, ועוד מכללות רבות.

מכללה מציעה מגוון מסלולי לימוד אשר היתרון הוא כי לעיתים מתאפשר מעבר בין חוג לחוג, במידה וסטודנט התחיל בתחום מסוים ומגלה כי דווקא תחום אחר מתאים לו יותר. מכללה המתמחה בתחום מסוים, יכולה להציע מגוון רחב באותו התחום, כך למשל במכללה מסוימת לרפואה משלימה, ישנו מבחר. בברושים לדוגמא, ישנה אפשרות למי שלמד רפואה סינית בשילוב עם שיאצו, לעבור מהשיאצו למגמת הטווינה. יש גם מי שגילה כי גם הדיקור וגם השיאצו מושכים אותו פחות מאשר מגמת הרפלקסולוגיה, כך שהוא יכול לעבור חוג בתוך אותה מכללה ויש קורסים שכבר יהיה פטור מהם, דבר שלא בכל המכללות ישנה הפריבילגיה הזו.

קורסים ולימודי תעודה

מכללה מציעה קורסי תעודה שונים שמאפשרים לבוגריהם להשתלב במגוון תפקידים שאינם מצריכים תואר. כך למשל קורסים שונים בתחום של שוק ההון, ישנם קורסים ליועצי השקעות, למנהלי תיקים, קורסי אג"ח, קורסי מט"ח, ועוד. כמובן שיש גם מי שלומדים תואר באוניברסיטה או מכללה ואז אינם צריכים לקחת קורס כזה היות והם נלמדו במסגרת תוכנית הלימוד. קורסים בודדים אלו המוצעים במכללה, מאפשרים גם למי שאינו מסוגל או אינו מעוניין בלימודי תואר, הם יכולים להתאים גם למי שיש לו תואר בתחום אחר אך הוא מעוניין בהסבה. ישנם גם קורסים שונים אותם מציעה מכללה עבור אנשי מקצוע שמעוניינים לרכוש עוד ידע וכלים.

מכללה מציעה קורסי תעודה במגוון תחומים, בין אם זה תחום הספורט, רפואה משלימה, מחשבים, שוק ההון, ועוד. רבים אוהבים ללמוד קורסים שונים במחשבים במכללה, היות וישנם תפקידים בתחום שמציעים תנאים טובים, ואינם דרושים תואר. כך למשל בבניית אתרים, בשפות תכנות מסוימות, בבדיקות תוכנה, עיצוב גרפי, וכדומה. כמובן שגם בעלי תואר עשויים למצוא עצמם בקורסי מכללה מעין אלו לשם העשרת הידע, קבלת כלים חדשים, התעדכנות בשפות תכנות חדשות, וכדומה.