יום רביעי , 12 יוני 2019
המלצת העורך

קורסים

קורסים יכולים להיות במסגרת תוכנית לימודים לתואר, לימודי תעודה, או לעמוד בזכות עצמם כתחום לימוד נפרד. בכדי לסיים תואר יש לעמוד בדרישות של קורסים שונים המרכיבים אותו. חלקם יכולים להיות קורסי בחירה, ואחרים הינם חלק מתוכנית החובה. גם לימודי תעודה מורכבים מקובץ של קורסים מקצועיים, וגם פה יכולה להיות בחירה בחלק מהם, כך שכל סטודנט יוכל לבחור את אלו בהם הוא מעוניין להתמקצע יותר מאשר באחרים.

קורסים לתואר

כאשר נרשמים לחוג מסוים, ישנן מספר נקודות שיש לצבור מבין קורסים אשר מוצעים, ורק כאשר עומדים במכסה בהצלחה, ניתן לקבל את הזכאות לתואר. כל חוג מחולק כך שישנם קורסי חובה וקורסי בחירה. חוגים מסוימים הינם גמישים מאחרים, והיצע הבחירה של קורסים יהיה גבוה מאשר באחרים. מי שיבחר להוציא תואר כללי במדעי החברה למשל, ייהנה ממגוון רחב של קורסים, מתחומים שונים הקשורים לחוג זה, למשל קורסים של פסיכולוגיה, של היסטוריה, ועוד. בפסיכולוגיה אפשר למצוא בין היתר את: תקשורת א-מילולית, פסיכולוגיה יישומית, הפסיכולוגיה בראי הקולנוע, אינטליגנציה רגשית, אינטליגנציה חברתית, סדנת פסיכודרמה, ועוד. בתחום ההיסטוריה והאקטואליה אפשר למצוא קורסים כמו: מג'פרסון עד אובמה, רפובליקה במלחמה, תולדות ימי הביניים, צמתים מרכזיים בעיצוב התרבות האנושית, המזרח התיכון בצמתי הכרעה, ארצות הברית – המעצמה שאינה חדלה להילחם, ועוד.

 

קורסים לתעודה

ישנם לימודי תעודה בשלל נושאים שונים, אם זה בתחום המחשבים, שוק ההון, רפואה משלימה, עיצוב, ניהול ועסקים, קורס איפור מקצועי ועוד. בתחום לימודי שוק ההון אפשר למצוא קורסים כמו: לימודי אימון וייעוץ כלכלי, קורס ייעוץ משכנתאות, מבוא לשוק ההון, ניהול וייעוץ תיקי השקעות, מסחר במט"ח, אנליסטים והערכת שווי, ועוד. בתחום הרפואה המשלימה ישנם קורסים רבים, חלקם פרקטיים יותר מאחרים, כמו למשל לימודי רפלקסולוגיה, בעוד אחרים הינם תיאורטיים יותר, כמו פילוסופיה סינית. בין התוכניות לתעודה בתחום זה אפשר למצוא את הנטורופתיה, רפואה סינית, הומיאופתיה, רפואה יפנית, ועוד. ישנם גם קורסים בודדים כמו פרחי באך, קליגרפיה, וכדומה. בתחום הניהול העסקי אפשר למצוא קורסי מכירות, קורסים של קידום ושיווק אתרים, קורס שמאות מקרקעין, לימודי ניהול ועסקים, ועוד.

בתחום המחשבים ניתן למצוא תתי קטגוריות רבות, למשל קורסים הקשורים בעיצוב גרפי המתמחים בתוכנות מסוימות או מכסים כמה תוכנות, קורסי אנימציה, עיצוב אתרים, בניית אתרים, פלאש, פוטושופ, ועוד. ישנם גם לימודים הקשורים יותר בחומרה, למשל טכנאי מחשבים, טכנאי רשתות וכדומה. לאנשים ללא ידע קודם במחשבים ישנם קורסים בסיסיים כמו הכרת המחשב, יישומי מחשב, אינטרנט, וכדומה. בתחום האמנות ישנם לימודי אמנות כללים, היסטוריה של אמנות, פיסול, ציור, רישום, תרפיה באמנות, ועוד. בתחום הבריאות ישנם קורסים כמו: הכשרת דולות, קורס מיילדות, לימודי שיננות, אופטיקה, ועוד. גם בתחום הספורט האתגרי אפשר למצוא קורסים מגוונים, למשל: מדריכי יוגה, מדריכי שחייה, לימודי הדרכת אומנויות לחימה, מדריכי חדר כושר, מדריכי אירובי ועיצוב הגוף, ועוד.

לקראת לימודי המשך

לעיתים, בכדי להתקבל ללימודי תואר, יש צורך להשלים ציונים לתעודת הבגרות, או לשפר את הממוצע הקיים. ישנה האופציה ללמוד באופן עצמאי, אך רבים בוחרים באופציה של קורסים מסודרים שמכניסים אותם לתלם מסוים, ומכינים אותם ברמה הגבוהה ביותר שניתן.

אפשרי למצוא לימודים כאלו במסלולי בוקר, אחר הצהריים, ערב, מסלולים משולבים, מסלולים הנלמדים בימי שיש, וכדומה. הגמישות של קורסים למטרה זו היא בכדי לאפשר גם לאנשים עובדים להירשם ולשלב את הלימודים עם עבודה בהצלחה מרובה. יש מי שלוקח קורס במקצוע אחד, למשל תנ"ך, מתמטיקה, אנגלית, לשון, ספרות, וכדומה, ויש גם מי שנרשם לכמה קורסים. לעיתים יש צורך לעשות זאת בגלל שבתיכון התלמיד לא חשב לטווח הרחוק ולא ניגש לכל המקצועות, או שנכשל, או שהוציא ציון לא מספיק גבוה.

מלבד קורסים הקשורים לבגרויות, יש גם לימודים בתחום הפסיכומטרי. מוסדות שונים להשכלה גבוהה, ביניהם האוניברסיטאות, דורשים ציון פסיכומטרי. מי שמרגיש שהוא שולט בחומר, או שאינו נדרש להוציא ציון גבוה כדי להתקבל לחוג המבוקש, עשוי לוותר על קורס ואולי לבחור באופציה של לימוד עצמאי. אחרים, נרשמים למוסדות המלמדים קורסים של פסיכומטרי. לימודים אלו מלמדים את החומר עליו נבחנים, ומציעים תרגול נרחב תוך כדי השיעורים. במהלך קורסים אלו מתרגלים התלמידים לפתור תרגילים דומים לאלו שיופיעו למבחן, תוך כדי עמידה בזמנים.