יום שלישי , 16 יולי 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » לימודים

לימודים

רבים אשר משתחררים מהצבא, פונים בשלב זה או אחר לכיוון של לימודים ורכישת מקצוע לחיים. האופציות הן רבות, יש מי שמתחיל מהשלמת בגרויות או שיפור ציונים של מבחני הבגרות, ישנם אחרים אשר פונים לקורסים מקצועיים שיאפשרו להם לעבוד בטווח הקרוב, למשל קורס ברמנים, קורס תקליטנים, וכדומה. וכן, ישנם רבים אשר מתחילים בלימודים כבר ממסלול התואר הראשון, במטרה לרכוש מקצוע מבוקש או אפילו בכדי להתחיל במסלול ארוך טווח באקדמיה. לימודים באשר יהיו, הם נושא חשוב ובעל משמעות רבה עבור אחוז גדול מהאוכלוסייה בישראל. מעטים האנשים אשר לא עברו שלב כזה או אחר במהלך חייהם בתחום הלימודים.

השלמת בגרויות

פעמים רבות מוצאים עצמם חיילים משוחררים, וגם אנשים מבוגרים יותר, בפני הצורך להשלים בגרויות או לפחות בפני הצורך לשפר ציונים טרם תחילת מסלול לימודים כלשהו. בעולם של היום, מקומות עבודה רבים מחייבים הצגת תעודת בגרות מלאה, וישנם מקומות רבים שאף דורשים תואר ראשון כתנאי קבלה, גם אם תחום הלימודים אינו משנה לתפקיד, כמו במקרה של תפקידי אדמיניסטרציה שונים. רבים מגיעים לקורסים של השלמת בגרויות לקראת לימודים כדי להמשיך ללימודים גבוהים. בגרות מלאה היא תנאי קבלה במוסדות רבים להשכלה גבוהה. חלק מהמוסדות מחייבים רק תעודה, אחרים מחייבים ממוצע מעל רף מסוים מה שגורם למתעניינים רבים לשפר את ציוני הבגרות באופן עצמאי, באמצעות קורסים שונים, או במכינות.

לימודי תעודה

ישנן אופציות מגוונות של לימודים שסיומם בהצלחה מקנה לבוגריו תעודה. בין התחומים אפשר למצוא קורסי מחשבים רבים, לימודי הנדסאות, עיצוב פנים, ועוד. קורסים אלו לרוב הינם פרקטיים, כך שבוגריהם יכולים להשתלב במקצוע עם תום הלימודים. יש מי שלוקח קורס מחשבים במסגרת הלימודים בשביל השימוש העצמי, למשל קורס יישומי מחשב שונים כמו תוכנות האופיס, שימוש באינטרנט, וכדומה. יש מי שנרשם לקורסים שונים בתחום בשביל לפתוח דלתות בעבודה, למשל, לימודים של יישומי אקסל מתקדמים יוכלו לסייע לו במעבר לתפקיד מגוון יותר במקום העבודה, או בגלל שהמשרות אליו הוא פונה מצריכות ידע וכלים בתוכנה זו.

ישנם לימודי תעודה מקצועיים, כמו למשל קורס תכנות. הבוגרים שסיימו לימודים בתחום זה, יכולים להשתלב במגוון משרות המצריכות ידע בשפות תכנות הרלוונטיות. ישנם גם מקומות עבודה שלא מסתפקים בבוגרים שסיימו לימודי תעודה בתחום, אלא מצריכים תואר ראשון. גם בתחומי העיצוב אפשר למצוא לימודים שהינם לצורך תעודה, ולעומתם מוסדות שמציעים לימודים באותו תחום אך לתואר מוכר.

לימודים לתואר

תואר ראשון כיום מהווה תנאי בסיסי בהרבה מקומות עבודה, ולכן רבים פונים ללמוד תואר ראשון במסגרת לימודים, גם אם זה לא בתחום מסוים. למשל מי שרוצה לעבוד בתפקידים אדמיניסטרטיביים מגוונים שאינם מצריכים תחום לימודים ספציפי, אך כן מחייבים תואר ראשון, נהנים ממגוון רחב של קורסים מתוכם הם יכולים לבחור. במידה ותחום הלימוד באמת אינו קובע, ניתן לקחת את התחומים המעניינים אותנו יותר, או לפחות את אלה הנחשבים כפחות קשים. ישנם מקצועות, מבין מסלולי הלימודים שמחייבים תואר מסוים בכדי לעסוק בהם. למשל בכדי להיות מהנדס אלקטרוניקה יש צורך לסיים בהצלחה תואר זה. מקומות עבודה מסוימים אף מחמירים בדרישות ומציינים כי הם מקבלים רק בוגרי תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה שלמדו במוסדות מסוימים, לרוב בטכניון ובאוניברסיטאות. יש גם מי שמחייבים סיום מסלול לימודים בציון מסוים ומעלה בשביל להתקבל.

יש גם את מי שממשיך באקדמיה ופונה אל לימודים לתארים מתקדמים יותר, כמו תואר שני, ואף ללימודי דוקטוראט. לימודים לתארים מתקדמים יותר מותנים בסיום תואר ראשון. חלק מהמוסדות מצריכים סיום מעבר תואר ראשון במוסדות מסוימים, ובציון שחייב לעבור סף מסוים. באחרים, תנאי הקבלה עשויים להיות פחות קפדניים. ישנם תחומים בהם תואר ראשון אינו מספיק בכדי להשתלב בתפקידים המבוקשים ולכן יש צורך להמשיך בלימודים לתואר שני. בתחום הפסיכולוגיה למשל, בכדי לעסוק בתחום יש צורך בתואר שני, והיות ומעטים מתקבלים ישנה תחרות מאוד גדולה בין הסטודנטים. זו אחת הסיבות, לבדוק את כל האופציות בטרם בוחרים את תחום הלימודים. לבדוק מה הן אופציות התעסוקה, כמה שנים יש ללמוד לשם כך, מה הסיכויים לקבלה להמשך הלימודים, וכדומה. בחלק מהמקרים, ישנו פתרון של תואר שני במכללות היות ותנאי הקבלה עשויים להיות פחות מחמירים.