יום חמישי , 13 יוני 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » תואר ראשון

תואר ראשון

ישנן סיבות שונות להתחיל לימודי תואר ראשון. אצל אחד זה בשביל הידע הכללי, אצל אחר כדי לסמן "וי" ועל ידי כך לפתוח אופציות תעסוקה נוספות, אצל אחרת זה כדי שתוכל להשתלב בשוק העבודה בתחום העיצוב שלמדה, אצל אחרים תואר ראשון זה כדי להמשיך באקדמיה בכדי לעבוד כמרצים בתחום זה או אחר, וישנו מי שמגשים את החלום של הוריו להיות רופא, ועוד סיבות רבות.

לעבור את דרישת הסף

אם בעבר, רבים מצאו עצמם משלימים את תעודת הבגרות בכדי להתקבל למקומות עבודה שונים המחייבים תעודת בגרות כסף קבלה, הרי שהיום כבר מקובל לדרוש תואר ראשון בכדי להתקבל למשרות רבות. לעיתים, אין קשר בין תחום הלימוד לבין התפקיד, והמעסיק מעוניין בהצגת תואר הראשון בכדי לוודא רמה מינימאלית של המועמד. תואר ראשון מהווה מעין ייצוג לרמה וליכולות של האדם, מבחינת מעסיקים רבים. למשל דבר זה מעיד עבורם על רמת אינטליגנציה, על יכולת התמדה, וכדומה. לכן, רבים אשר בוחרים בלימודי תואר ראשון עושים זאת בכדי לעמוד בדרישות הסף של המעסיקים, כלומר כדי לפתוח לעצמם כמה שיותר אופציות לעתיד.

מי שבוחר באופציה של לימודי תואר ראשון מטעמים אלו, מרוויח בחירה נוחה ורחבה יותר של תחום לימודים, היות והוא אינו מחויב לתחום מסוים שעליו ללמוד כדי להתקבל לתפקידים ספציפיים. במקרים אלו, אפשר לבחור מבין מסלולי לימוד רבים המעניקים תואר ראשון, כשהעדיפות היא לשלב בין עניין בתחום, ובין שמירה על כך שלא בוחרים חוגים קשים מדי. למשל, מי שבוחר ללמוד בכדי שיהיה לו תואר ראשון כשלא משנה לו תחום הלימודים מבחינת העתיד, פחות יבחר בתחומי ההנדסה והמתמטיקה, שנחשבים תובעניים יותר. מדעי החברה והרוח כוללים מקצועות שיכולים לעניין רבים מבחינת ידע כללי, וגם נחשבים לפחות קשים מבחינת הלימוד. בין החוגים של תואר ראשון הקשורים למדעי החברה והרוח: קרימינולוגיה, תקשורת, פילוסופיה, היסטוריה, מינהל ומדיניות ציבורית, תיירות ומלונאות, נשים ומגדר, לימודי ארץ ישראל, פולקלור, שואה, יהדות ומחשבת ישראל, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, ניהול משאבי אנוש, מדעי ההתנהגות, כלכלה, ועוד.

משך זמן לימודי תואר ראשון

רוב מסלולי הלימודי של תואר ראשון אורכים כשלוש שנים, אך ישנם גם כאלו האורכים כארבע שנים. תחומי ההנדסה וחלק מתחומי העיצוב שייכים לתארים הארוכים יותר שאורכים כארבע שנים. ביניהם אפשר למצוא את התחומים: עיצוב תעשייתי, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת מחשבים, תואר ראשון בהנדסת בנין, הנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת תעשייה וניהול, ועוד. בתחומי ההנדסה ישנן גם התמחויות כמו הנדסה גרעינית, הנדסת פלסטיקה, הנדסה כימית, ועוד. כאשר סטודנט בוחר שלא לקחת מערכת מלאה במסגרת לימודי תואר ראשון, הוא יכול לפרוש את תוכנית הלימודים על אורך זמן רב יותר. היתרון הוא שכך אפשר לעבוד יותר שעות היות ופחות זמן נדרש להשקעה בלימודים. החיסרון הוא כמובן הזמן, במיוחד אם הוא מחכה לקבלת התואר כדי לפתוח לעצמו דלתות בכיוונים מסוימים.

ישנם מוסדות של לימודי תואר ראשון שמציעים מסלולים גמישים יותר, כך שהסטודנט יוכל לעבוד במהלך התואר, ולעומתם כאלו תובעניים יותר שמסלולי הלימוד בהם מקשים על עבודה במקביל. אלו שיקולים שיש לקחת בחשבון לפני בחירת מוסד הלימוד בו מעוניינים לעבור את מסלול הלימודים של תואר ראשון, למרות שלעיתים לא תהיה בחירה אמיתית שכן נתוני המועמד מתאימים רק למוסד מסוים ואם ברצונו להתקבל למוסד אחר יהיה עליו לשפר ציונים, להשלים קורסים, וכדומה.

תנאי קבלה לתואר ראשון

תנאי הקבלה הקשורים למסגרת תואר ראשון משתנים ממוסד למוסד. האוניברסיטאות הינן הקפדניות יותר. הביקוש אליהן רב גם בגלל היוקרה וגם בגלל המחירים המסובסדים. העלויות במכללות הפרטיות גבוהות בצורה משמעותית, וישנם מקומות עבודה הפוסלים מועמדים שלא למדו באוניברסיטאות, אף כי ביכולתם להציג תואר ראשון, כך שנתונים אלו מעלים את הביקוש לאוניברסיטאות. היות והביקוש גבוה ממספר המקומות המוקצב, ישנה תחרות, מה שגורם לכך שמועמדים משפרים את ציוני הבגרות, ואף נרשמים ללימודים במכינות בכדי להעלות את סיכויי הקבלה שלהם.

ישנם גם כאלו שמתחילים לימודי תואר ראשון במוסד אחר באותו התחום, היות ותנאי הקבלה נמוכים יותר. לאחר שנה, הם ינסו לעבור למוסד אליו רצו להתקבל מלכתחילה. התכנון הינו להוציא ציונים גבוהים, ולנסות להיכנס על חשבון מקום של סטודנט שעזב מרצונו או שנשר בגלל אי הצלחה בלימודיו במסגרת תואר ראשון. ואכן ניתן לראות שמדי פעם עוברים סטודנטים ממוסד זה למוסד אחר.

יש לכם חששות? התלבטויות? קליק למאמר בשבילכם!

לימודי תואר ראשון השוואת מחירים