יום ראשון , 16 יוני 2019
המלצת העורך
לימודים בישראל » תואר שני

תואר שני

אם בעבר, היו מסתפקים בתעודת בגרות כתנאי קבלה למקומות עבודה, הרי שהיום מקומות רבים כבר מציגים תואר ראשון כדרישת מינימום, ויותר ויותר תפקידים מצריכים גם תואר שני. כמו כן, רבים הפונים ללימודי תואר, מתכננים מראש לעשות שני תארים ולכן מתכננים להירשם לתואר ראשון שיתאים לתואר שני שברצונם ללמוד, כך שלא יאלצו לעשות השלמות לקראת לימודי תואר שני.

באילו תחומים יש תואר שני?

עם הזמן, יותר מוסדות לימודים מציעים מסלולי לימודים של תואר שני היות וישנו ביקוש לכך. כיום, כבר אין צורך לטוס לחו"ל כדי ללמוד תארים גבוהים יותר, היות ויש מבחר מכובד של תארים גבוהים גם פה בארץ. בין המסלולים של תואר שני אפשר למצוא מסלולי לימוד השייכים לתחום ההנדסה, תחום פסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות, מדעי המחשב, ועוד. בין מסלולי הלימוד של תואר שני בתחום מדעי הרוח והחברה: פסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות, תקשורת, סוציולוגיה ומדעי ההתנהגות, הגירה ושילוב חברתי, אמנות ועיצוב, מדעי היהדות, היסטוריה, גיאוגרפיה, לימודי ארץ ישראל, ספרות, אדריכלות ובניין ערים . בין מסלולי הלימוד של תואר שני בהנדסה: הנדסה סביבתית, ביוטכנולוגיה, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת תוכנה, הנדסה כימית, והנדסת מערכות מידע. תחום מדעי המחשב מציע מסלולים של תואר שני בפיזיקה, מתמטיקה, כימיה, מדעי החיים, ומדעי המחשב.

בין המסלולים הפופולאריים ללימודי תואר שני אפשר למצוא מסלולי לימודים של מנהל עסקים, חינוך וייעוץ חינוכי, עבודה סוציאלית, ארגון משאבי אנוש, ועוד. חלק מהמסלולים, למשל מנהל עסקים, מצריכים מעבר בחינה מסוימת הנקראת GMAT, שהיא מעין פסיכומטרי שמיועד עבור תואר שני בתחום זה.

המבוקש מנהל עסקים

תואר שני בתחום זה נחשב לפופולארי, ולכן, יותר מוסדות לימוד מציעים תוכניות לתואר זה. אם בעבר היה אפשר ללמוד זאת רק באוניברסיטאות, הרי שהיום מגוון מכללות מציעות תארים שונים שחלקם מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה. בין המוסדות המציעים תואר שני בתחום זה: המרכז ללימודים אקדמיים, המסלול האקדמי המכללה למנהל, המרכז האקדמי רופין, המכללה האקדמית נתניה, היחידה ללימודי המשך וחוץ של הטכניון, הקריה האקדמית אונו, המרכז האקדמי פרס, ועוד.

תואר זה מקנה לסטודנטים כלים עיוניים ומעשיים מעולם העסקים. ישנו יתרון ניכר לבוגרים שסיימו לימודים של תואר שני בתחום, לעומת אלו שסיימו תואר ראשון. סטודנט שעשה תואר ראשון בתחום אחר ומעוניין לעשות תואר שני דווקא במנהל עסקים, ייאלץ לעשות מספר השלמות בהתאם לתחומי הלימוד החסרים לו, ובהתחשב בהתמחות בה הוא מעוניין. תוכנית הלימודים של תואר שני במקצוע זה אורכת בין שנה לשנתיים, משך הזמן משתנה ממוסד למוסד, כמו גם מהתמחות אחת לאחרות. בין נושאי הלימוד: מערכות מידע, מדעי ההתנהגות בניהול, ניהול הייצור, ניהול פרויקטים, אינטרנט, חשבונאות, השוק הבינלאומי, קבלת החלטות, אתיקה ומשפט, ועוד.

ניהול משאבי אנוש

בוגרי תואר שני בניהול משאבי אנוש משתלבים לרוב בתפקידי ניהול בחברות וארגונים שונים. גם אנשים בעל תפקידי מפתח אחרים מפיקים ידע וכלים שמשרתים אותם נאמנה בתפקידיהם, כך שהם משיגים יתרון על מועמדים אחרים. מסלול לימודי תואר שני בתחום זה אורך כשנתיים כשיש מכללות שמציעות תוכניות גמישות יותר, למשל בשעות הערב, בכדי להתחשב באוכלוסיה העובדת. בין נושאי הלימוד של תואר שני בניהול משאבי אנוש: למידה ארגונית וניהול ידע, מודלים ושיטות חיזוי, מנהיגות עסקית, ניהול מערכות מידע לוגיסטיות, ניהול, מודיעין עסקי, סוציולוגיה ארגונית, דיני עבודה, יסודות השיווק, ייעוץ ארגוני, פיתוח מיומנויות הנהגה וניהול, כלכלה, אסטרטגיה ניהולית, התנהגות ארגונית, אסטרטגיה שיווקית, מערכות מידע בארגון, חקר ביצועים, ועוד. תנאי הקבלה של תואר שני בתחום הם כמובן סיום תואר ראשון כאשר יכולה להינתן עדיפות לבוגרי תארים כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה, משפטים, ומדעי המדינה. מי שסיים תואר ראשון בתחום אחר, יידרש בדרך כלל לעשות השלמות. מסלולים מסוימים מציבים תנאי קבלה נוסף עבור תואר שני, והוא ניסיון תעסוקתי רלוונטי, לרוב, ידרשו 5 שנות ניסיון בתפקיד בכיר בתחום של ניהול משאבי אנוש ושינוי ארגוני.

היתרונות בהמשך לימודים לתואר שני

היות וכיום ישנם כל כך הרבה בוגרי תואר ראשון, בוגרי תואר שני רוכשים לעצמם יתרון על מועמדים שסיימו תואר ראשון בלבד. בשוק עבודה תחרותי כמו שאנו חיים בו, רצוי להיות בעל כמה שיותר יתרונות. יתרון נוסף, הוא גם עבור הבוגר עצמו, הידע והכלים ישמשו אותו גם אם המעסיקים אינם מחייבים תואר ראשון בכדי להתקבל לאותו התפקיד.