יום שלישי , 18 יוני 2019
המלצת העורך

מלגות

מלגות נועדו לסייע לסטודנטים במהלך לימודיהם. שכר לימוד לשנה אקדמית נע בממוצע בין שמונת אלפים ₪ ועד לסכומים של כשלושים אלף ₪ בשנה. סטודנט לתואר ראשון באוניברסיטה משלם את הסכום הנמוך יותר שצוין לעיל, בעוד שבמכללות הפרטיות הסכומים גבוהים יותר ויכולים להגיע גם לסכום הגבוה יותר שצוין. מלגות נועדו לשם הקלה בהוצאות שכר הלימוד אשר מהוות חלק ניכר מההוצאות השנתיות, ולא כל הסטודנטים יכולים לעבוד תוך כדי הלימודים, או שיכולים לעבוד במשרות חלקיות בלבד. זו בדיוק הסיבה, שרבים פונים לנסות ולקבל מלגות שיסייעו להם בהורדת ההוצאות של שכר הלימוד. אמנם אין מקום אחד המרכז בתוכו את כל הקרנות המציעות מלגות אך כדאי להשקיע זמן ואנרגיות בחיפוש ואיתור מקומות כאלו, היות ומלגה יכולה להפחית משמעותית את העומס הכלכלי שרובץ על הסטודנטים.

מלגות – איך משיגים?

סקרים שנערכו, הראו כי חלק גדול מהסטודנטים נעזר בהורים כדי לממן את הלימודים, מתוכם יש את אלו שההורים ממנים הכול וכאלה שההורים משתתפים ואת השאר הם ממנים בכוחות עצמם. יש גם סטודנטים שמצליחים להיעזר בסיוע של מלגות. ישנן בישראל מעל 600 קרנות חלקן פרטיות וחלקן ציבוריות, והן פועלות לסייע לסטודנטים במימון הלימודים. ישנן מלגות על סכומים של 500 ₪, חלקן גבוהות יותר, ויש גם כאלו שממנות את מלוא שכר הלימוד. הגוף שמעניק את הסכומים הגבוהים ביותר של מלגות הוא המועצה להשכלה גבוהה.

לא תמיד קל למצוא את הגוף ממנו תוכל לקבל מלגה, אך כדאי להשקיע בחיפוש גופים שכאלה, על מנת לקבל מלגות שיסייעו לכם במימון הלימודים. בכדי להעלות את הסיכויים לקבל מלגה, רבים פונים אל מספר גופים פוטנציאליים. לרוב, קרנות פונות למגזר מסוים, למשל למצטיינים, עולים חדשים, חיילים קרביים, וכדומה. הפניה לקרן מלגות נעשית באמצעות מילוי טפסים בהם מצהיר המועמד על הנתונים שבגינם הוא רואה עצמו מתאים למלגה. לטופס מצרפים המלצות, מכתב אישי, וכל מסמך אחר שעשוי לעזור בקבלת מלגות. לעיתים, יזומן המועמד לריאיון אישי מול ועדה שתפקידה להכריע בהחלטה מי זכאי לקבלת מלגות ומי לא. מכיוון שלוקח זמן עד שמקבלים תשובה, נהוג לפנות לכמה גופים במקביל, ולקוות שלפחות אחד מהם יאתר בחיוב לבקשת הסיוע הכספי.

סוגי המלגות 

מלגות מתחלקות לפי סוג קהל היעד, מקור המלגה, ועוד. למשל, מקור של מלגות יכול להיות חברה מסחרית, עמותה ציבורית, משרד ממשלתי, גוף ציבורי, מוסד הלימודים עצמו, ועוד. קהל היעד יכול להיות בני עדה מסוימת, סטודנטים של מוסד לימודים מסוים, ועוד. המלגה יכולה להיות עבור מחקר, על בסיס התנדבות, לפי מצב כלכלי, ועוד. מוסדות אקדמיים המציעים מלגות משלהם עושות זאת לרוב על בסיס הצטיינות, התנדבות, או על פי קשיים כלכליים. חיפוש מקיף של מלגות יכול להעלות למשל שלסטודנט מסוים יש אופציה אחת דרך המוסד האקדמי בו הוא לומד, אופציה אחרת דרך קרן שמעניקה מלגות לפי מקום מגוריו, ועוד מלגת התנדבות שיוכל לפנות אליה.

מלגות על בסיס התנדבות למשל, הן אופציה טובה עבור מי שאינו זכאי למלגה על בסיס קריטריונים כלכליים, ושאינו זכאי למלגת הצטיינות בגלל שציוניו אינם מספיק גבוהים. מלגת התנדבות ניתנת עבור מספר שעות מסוים עליו מתחייב הסטודנט, אותן ייתן בהתנדבות לפרויקטים חברתיים שונים. מלגות מסוג זה יכולות להיות לפעמים לכסות עד כמחצית מגובה שכר הלימוד.

מלגות הצטיינות

למוסד הלימוד עצמו, וגם לגופים מסוימים התומכים בו, יש אינטרס לתמוך בסטודנטים המצטיינים, לכן הצעת מלגות הצטיינות היא לא לשווא. המטרה אותה הם רואים לנגד עיניהם, היא להצמיח דור חדש של מרצים וחוקרים, שיתרמו להתפתחות האקדמיה. את התמיכה עושה המוסד באמצעות מתן מלגות הניתנות על בסיס הצטיינות, והיא יכולה להתבטא בהשתתפות חלקית בגובה שכר הלימוד, בהשתתפות מלאה, ולעיתים יכולות מלגות אלה להתבטא גם בחלק מההוצאות הקיומיות של הסטודנט. בתארים גבוהים יותר, לעיתים יידרש הסטודנט להיות חלק מצוות ההוראה בחוג בו הוא לומד, למשל להיות עוזר הוראה, מתרגל, וכדומה.

בדרך כלל, הסטודנטים שמקבלים מלגות מסוג זה, הינם כאלה שהיו פעילים במהלך לימודי התואר הראשון, שהוציאו ציונים גבוהים והביעו שאיפה למצוינות. מי שסיים בהצטיינות את לימודי התואר הראשון יכול להגיש בקשה לקבלת מלגה מסוג מלגות זה, במידה והוא ממשיך לתארים מתקדמים יותר. אלו דברים שלא תמיד לוקחים בחשבון כשמתחילים ללמוד, וכדאי דווקא כן להשקיע במידה ויש סיכוי גבוה שתרצו להמשיך הלאה באקדמיה.